چه گیاهانی در تابستان حشرات را دفع می کنند؟


گیاهان و حشرات

تهران (پانا) – یکی از چیزهای ناخوشایندی که در تابستان وجود دارد، مگس ها و پشه ها و حضور آنها در روزها و شب های طولانی تابستان است که گاهی آرامش و آسایش را از مردم می گیرد. اما این موضوع راه حلی هم دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

به گزارش سامیه ۲۴، یکی از مواردی که مانع آسایش در فصل تابستان می شود وجود حشراتی مانند مگس و پشه است که گاهی واقعا اعصاب انسان را به هم می زند و آسایش را از انسان سلب می کند.

عصر می خواهید در یک فضای باز با دوستان یا اعضای خانواده خود بنشینید و از معاشرت خود لذت ببرید یا کتاب بخوانید و نوشیدنی بنوشید، اما پشه ها به شما اجازه نمی دهند از این لذت لذت ببرید و آنقدر خود را نشان می دهند که از شما سرقت کنند. موهبت ماندن در فضا.. با آن ملاقات خواهی کرد.

شاید ندانید، اما می توانید با نگه داشتن برخی گیاهان در اطراف خود از شر پشه های مزاحم خلاص شوید. در واقع گیاهانی وجود دارند که به طور طبیعی پشه ها را دفع می کنند.

۱-اسطوخودوس

همه ما گیاه اسطوخودوس را می شناسیم و حداقل نام آن را بارها شنیده ایم. این گیاه کاربردهای زیادی دارد اما یکی از مواردی که شاید تا به حال از آن بی اطلاعیم دفع پشه است.

این گیاه این قدرت را دارد که پشه ها را با بویی که ایجاد می کند، مکان شما را تشخیص ندهند. این گیاه بسیار معطر در صنعت و البته طب سنتی کاربرد فراوانی دارد.

می توانید با له کردن یک یا دو شاخه اسطوخودوس و گذاشتن آن در اطراف اتاق یا قرار دادن مستقیم آن روی پوست خود در برابر نیش پشه از خود محافظت کنید.

گیاه اسطوخودوس گیاهی مقاوم و چند ساله است که می توانید به راحتی آن را بکارید و از آن مراقبت کنید.

۲ دقیقه

وقتی درباره تمساح صحبت می کنیم و می شنویم ذهنمان فقط به سراغ تمساح معروفی می رود که بارها دیده و خورده ایم اما باید بدانید که کروکودیل یک خانواده پرجمعیت با چندین شاخه است، مثلاً پونه کوهی در این دسته قرار می گیرد. ; بنابراین نعناع و پونه کوهی و حتی گیاهی مانند آویشن حشرات را از شما دور می کند و مطمئناً شما را با بوی شیرین خود مست می کند.

۳ – ریحان

یکی دیگر از مواد بسیار معطر و خوشمزه و پرطرفدار در بین مردم و آشپزی، ریحان است، گیاهی که به راحتی می توان آن را پرورش داد و در گلدان و منزل از آن استفاده کرد. ریحان بوی بسیار مطبوعی دارد و یکی از معطرترین گیاهان است و در آشپزی کاربرد فراوانی دارد. مهم نیست که چگونه برگ های ریحان را ببرید، گیاه باز هم برگ های جدیدی تولید می کند و می توانید در تمام تابستان از ریحان تازه و فوق العاده لذت ببرید.

۴ – رزماری

اگر در خیابان ها و حتی پارک ها به محیط اطراف خود دقت کنید، رزماری را با بوی شیرین و برگ های زیبا و رنگارنگش خواهید دید.

رزماری نام دیگری به نام تاج کوهی دارد که در واقع گیاهی از مدیترانه است. این گیاه یکی از معطرترین گیاهان است و در آشپزی کاربرد فراوانی دارد.

عطر شیرین و کاج مانند آن طعم گوشت را افزایش می دهد و به طور گسترده در غذاهای ایتالیایی استفاده می شود. جالب اینجاست که بوی این گیاه به همان راحتی که افراد گرسنه را جذب می کند می تواند پشه ها را دفع کند.

این بخش یک انتخاب عالی برای حیاط خلوت یا بالکن است، بنابراین هر زمان که گریل خود را روشن کردید، یک یا دو شاخه رزماری را روی زغال‌ها بپاشید. دود معطر آن طعم غذای شما را خوش طعم می کند و در عین حال به شما کمک می کند از پشه ها دور بمانید.

۵ – پونه کوهی

همانطور که گفتیم پونه کوهی از خانواده نعناعیان است و طبیعتی گرم و خشک دارد و با بوی شیرین خود پشه ها را دفع می کند. می توانید پونه کوهی را در خانه نگهداری کنید یا آن را در بالکن بکارید و از زندگی در هوای آزاد و بالکن بدون اینکه در تابستان اذیت شوید لذت ببرید. همچنین می توانید برگ های پونه کوهی را بسوزانید تا عطر آن در تمام خانه پخش شود. به این ترتیب از حشرات دوری کرده اید و خانه خود را خوشبو کرده اید.

۶ – گل همیشه بهار

گیاه دیگری که از قدیم الایام برای دفع حشرات مورد استفاده قرار می گرفته، مریم گلی است. این گیاه خاص را می توان به راحتی در منزل نگهداری کرد و از ورود مورچه، پشه و مگس به داخل خانه جلوگیری کرد. همان طور که گفتیم مریم گلی چیزهای زیادی دارد که این روزها با افزایش کرونا به دلیل خاصیت ضدالتهابی و درمان گلو می توان از آنها استفاده کرد و با یک تیر به دو هدف اصابت کرد.

۷- شمعدان

لوستری که می شنویم ما را به یاد استخر و زیبایی محوطه قدیمی می اندازد. باید بدانید که شمعدانی جدا از زیبایی و طراوت، گیاهی است که حشرات مضر را دفع می کند. هنگامی که این گیاه شکوفا می شود، بوی لیمو مانندی متصاعد می شود که حشرات را دفع می کند.