چگونه بر سلامت شما تأثیر می گذارد – وبلاگ Credihealth


معرفی

نوشیدنی های انرژی زا اولین بار در دهه ۱۹۹۰ رایج شدند. امروزه هزاران گزینه برای انتخاب وجود دارد. و اگر این کافی نیست، چندین محصول مرتبط مانند تنقلات، لقمه ها، و شات های انرژی در بازار معرفی می شوند.

به طور معمول، کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال جذب محصولات انرژی می شوند. دانش آموزان کالج و مدارس نیز به مصرف نوشیدنی های انرژی زا در مقادیر بالا. چندین شرکت این محصولات را به صورت رایگان یا با هزینه کم به عنوان کمپین های تبلیغاتی خارج از سالن های ورزشی، مراکز بهداشتی، رویدادهای ورزشی و فضای باز، کالج ها، دانشگاه ها و غیره ارائه می دهند. و از آنجایی که این نوشیدنی‌ها برای مخاطبان جوان‌تر طعم‌دار می‌شوند، جوانان و کودکان جذابیت آن را جذاب می‌دانند. اما، نوشیدنی های انرژی زا می توانند چندین بیماری را ایجاد کنند.

آشنایی با نوشیدنی های انرژی زا

نوشابه های انرژی زا نوشیدنی هایی هستند که با نوشیدنی های ورزشی یا نوشابه های گازدار متفاوت هستند. نوشابه ها ممکن است کافئین داشته باشند یا نداشته باشند. و حتی اگر حاوی کافئین باشند، احتمالاً ممکن است مقدار بسیار کمی داشته باشند. از طرف دیگر نوشیدنی های ورزشی حاوی ویتامین، قند و کربوهیدرات هستند. اینها می توانند پس از یک تمرین شدید برای کمک به پر کردن مایعات در بدن ایده آل باشند.

نوشابه های انرژی زا حاوی کافئین و همچنین ویتامین ها به عنوان مواد اصلی هستند. این مولفه‌ها معمولاً سالم به نظر می‌رسند زیرا با ادعای افزایش عملکرد و افزایش تمرکز تبلیغ می‌شوند. اما نوشیدنی های انرژی زا حاوی چندین محرک اضافه نیز هستند. اینها هستند:

 • تائورین. این مکملی است که به عنوان بهبود دهنده استقامت و حافظه به بازار عرضه می شود.
 • جینسینگ. این گیاهی است که می تواند استقامت را تقویت کند، عضلات را بسازد و استرس را کاهش دهد.
 • گوارانا. این گیاهی است که حاوی کافئین است و به عنوان یک عنصر کاهش وزن تبلیغ می شود. همچنین گفته می شود که از خستگی جلوگیری می کند و سرعت ذهن را افزایش می دهد.
 • پرتقال تلخ. این گیاهی است که به عنوان یک عنصر کاهش وزن استفاده می شود.
 • جینکو. این گیاهی است که ادعا می کند از خستگی جلوگیری می کند و تمرکز را افزایش می دهد.
 • خیابان مخمر جان. این گیاهی است که مدعی بهبود خلق و خو و کاهش استرس است.
 • ال-کارنیتین ال تارتارات. این ترکیب و مکملی است که ادعا می کند چربی ها را تجزیه می کند، سرعت، حافظه و انرژی را افزایش می دهد.
 • یربا رفیق. این گیاهی است که مدعی بهبود خلق و خو و جلوگیری از خستگی است.

به خودی خود، اجزای ذکر شده در بالا مضر نیستند. با این حال، هنگامی که در یک معجون، همراه با کافئین ترکیب شود، می تواند منجر به بیماری های شدید شود.

مشکل نوشابه های انرژی زا

نگرانی بزرگ در مورد نوشیدنی های انرژی زا عدم کنترل نظارتی FDA است. این بدان معناست که چندین ماده موجود در لیست یک نوشیدنی انرژی زا ممکن است به طور کامل از نظر سلامتی آزمایش یا تأیید نشده باشند.

علاوه بر این، برچسب محصولات تحت هیچ قانونی قرار نمی گیرند. بنابراین، شرکت‌های نوشابه‌های انرژی‌زا مسئولیتی ندارند که میزان دقیق کافئین موجود در آن را ذکر کنند. همچنین، کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی شرکت های نوشابه انرژی زا می تواند تاثیرگذار باشد و کاملا درست نباشد. چندین آگهی از نوشیدنی‌های انرژی‌زای محبوب ادعا می‌کنند که انرژی افسارگسیخته، عملکرد بالا و خلق و خوی بهبود یافته از محصولاتشان وجود دارد که مردم را به مصرف آنها جذب می‌کند. از این رو، نوشیدنی های انرژی زا ایمن و مد روز به نظر می رسند.

در یک نوشابه، به طور معمول، ۳۰ میلی گرم کافئین ممکن است وجود داشته باشد. قهوه حاوی تقریباً ۱۰۰ میلی گرم کافئین در هر لیوان است. از طرف دیگر نوشیدنی های انرژی زا می توانند حاوی ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی گرم کافئین در یک وعده باشند.

کارشناسان بهداشتی نگران خطراتی هستند که در کمین مصرف نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد. چندین عارضه جانبی و واکنش‌ها به نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند به مشکلات سلامت ثانویه تبدیل شود. برخی از واکنش ها به نوشیدنی های انرژی زا عبارتند از:

 • درد قفسه سینه یا تپش قلب
 • عدم تمرکز و سرگیجه
 • ناتوانی در به خواب رفتن
 • افزایش وزن یا دیابت نوع دوم به دلیل قند و کالری بالای موجود در نوشیدنی ها.
 • اسهال، معده درد یا سردرد ناشی از کم آبی بدن و رژیم غذایی نامناسب.
 • مشکلات دندانی

مصرف مداوم و طولانی مدت نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز می‌تواند منجر به شرایط بد سلامتی مانند:

 • تشنج
 • مشکلات قلبی
 • اعتیاد و ترک
 • فشار خون

در واقعیت، کودکان بیشتر مستعد تأثیرات کافئین هستند. می تواند رشد و توسعه آنها را به شدت مختل کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به آسم، مشکلات تنفسی، بیماری های قلبی نیز در معرض خطر بیشتری از مصرف نوشیدنی های انرژی زا هستند.

آنچه شما می توانید در مورد آن انجام دهید

FDA هنوز دستورالعمل هایی را در مورد برچسب های واقعی و استاندارد تعیین نکرده است. علاوه بر این، محصولات نوشیدنی انرژی زا نیز باید به طور منظم کنترل و آزمایش شوند. اما تا زمانی که این مقررات اجرایی نشود، برای شما مهم است که اقدامات احتیاطی را انجام دهید و از خطرات و خطرات موجود در نوشیدنی های انرژی زا آگاه باشید.

به عنوان مثال، صحبت با کودکان زیر ۱۸ سال در مورد مشکلات سلامتی مرتبط با مصرف نوشیدنی های انرژی زا می تواند کمک کند.

نگاه کن یک رژیم غذایی سالم را تبلیغ کنید با ورزش منظم و خواب عمیق اگر از قبل این کار را انجام می دهید، انرژی طبیعی کافی برای دیدن شما در طول روز خواهید داشت. و بنابراین، مصرف نوشیدنی های انرژی زا را می توان حذف کرد.

با این حال، اگر این مناسبت در یک گردهمایی اجتماعی پیش بیاید، یک نوشیدنی انرژی زا می تواند مشکلی نداشته باشد. اما مصرف مداوم و مکرر آنها می تواند به شدت بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

یکی دیگر از روندهای خطرناک مرتبط با نوشیدنی های انرژی زا، مخلوط کردن آنها با نوشیدنی های الکلی است. کوکتل های نوشیدنی انرژی زا با الکل می تواند باعث شود کمتر از آنچه که هستید احساس مستی کنید. و این می تواند تا حد زیادی بر توانایی شما در انتخاب درست تأثیر بگذارد. در صورتی که نوشیدنی های انرژی زا با برخی داروها یا داروهای غیرقانونی ترکیب شوند، همین امر صادق است.

نتیجه

اگر یکی از اعضای خانواده مشکلات سلامتی ناشی از نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا دارد، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید. برای اولین بار، آنها باید آنها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنند. ثانیا، آنها همچنین ممکن است برای علائم و شرایط سلامتی که ممکن است در اثر مصرف نوشیدنی‌ها ایجاد شده باشد، نیاز به درمان داشته باشند. هنگامی که با پزشک خود صحبت می کنید، می توانید بدانید که چه مقدار کافئین می توانید در طول روز به طور ایمن مصرف کنید و تعداد نوشیدنی های انرژی زا بسیار زیاد است. پرسیدن سوالات درست و جستجوی پاسخ های معتبر می تواند در ارتقای سلامت کلی و انرژی طبیعی کمک زیادی کند.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه های درمان از مراکز مختلف و به روز رسانی های پزشکی به موقع کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر