چگونه در تیزهوشان قبول شویم؟!


قبولی در آزمون تیزهوشان یکی از آرزوهای هر دانش آموز علاقه‌مند به درس است. اما به دلیل ظرفیت پذیرش کم و تعداد متقاضیان بالا، قبولی در امتحان تیزهوشان کار دشواری است. اما اصلا نگران نباشید چون راهکارها و تکنیک‌های بسیار ارزنده‌ای وجود دارد که شما با پیروی از آن‌ها می توانید شانس خود را برای قبولی در مدارس سمپاد افزایش دهید. امروز قصد داریم در این مطلب با عنوان چگونه در تیزهوشان قبول شویم به طور کامل این موارد را با هم بررسی نماییم پس تا انتها با ما همراه باشید.


مقایسه انواع مدارس!

اگر بخواهیم مدارس موجود در کشور را دسته بندی کنیم، در کل می توان مدارس را به چهار دسته تقسیم نمود.

  • مدارس تیزهوشان
  • مدارس غیرانتفاعی
  • مدارس نمونه دولتی
  • مدارس دولتی

اگر برخی از استثناها را کنار بگذاریم، می توان گفت سطح علمی و امکانات مدارس به ترتیب از بالا به پایین کاهش می یابد. یعنی مدارس تیزهوشان بالاترین سطح علمی را دارند و پس از آن مدارس غیرانتفاعی و در آخر نیز مدارس نمونه دولتی و دولتی قرار دارند. بیایید با هم در مورد این مدارس کمی بیشتر صحبت کنیم.

مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان یا سمپاد که برای پسران علامه حلی و برای دختران فرزانگان نام دارد، بالاترین سطح علمی را دارند و به همین دلیل افرادی که در این مدارس تحصیل می کنند به راحتی می توانند در کنکور قبول شوند. آمار نشان می دهد که بیش از ۶۷ درصد نفرات برتر کنکور از مدارس تیزهوشان بوده اند.

مدارس غیرانتفاعی

رتبه دوم مدارس از نظر امکانات و سطح علمی به مدارس غیرانتفاعی اختصاص دارد. این مدارس پس از مدارس تیزهوشان، ۱۸ درصد از نفرات برتر کنکور را تشکیل می دهند و به همین دلیل اگر موفق به قبولی در تیزهوشان نشدید، بهترین گزینه برای شما مدارس غیر انتفاعی هستند اما تنها یک مشکل وجود دارد! شهریه بالا!!!!

مدارس نمونه دولتی

مدارس نمونه دولتی نیز مدارس نسبتا خوبی هستند و برای تحصیل در این مدارس باید در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پذیرفته شوید. متاسفانه مدارس نمونه دولتی در سال های اخیر کمی افت کرده اند و دیگر مثل سال‌های قبل نیستند. دلیل این موضوع نیز افزایش هزینه‌ها و کمبود بودجه این مدارس است که مجبور شده اند از کیفیت کار بکاهند. برای دانش آموزانی که در مدارس تیزهوشان پذیرفته نشده اند و شهریه مدارس غیرانتفاعی برایشان سنگین است، مدارس نمونه دولتی برایشان گزینه نسبتا خوبی خواهد بود.

مدارس دولتی

اکثر مدارس دولتی به خصوص در مقطع متوسطه دوم سطح علمی بالایی ندارند و به همین دلیل قبولی در کنکور با تحصیل در این مدارس کار فوق‌العاده دشواری خواهد بود. طبق آمار اعلام شده تنها ۵ درصد از نفرات کنکور در مدارس دولتی تحصیل کرده اند که به خوبی این مشکل را نشان می دهد که کیفیت مدارس دولتی در سطح قابل قبولی نیست.


آزمون تیزهوشان در چه مقاطعی برگزار می شود؟

آزمون تیزهوشان هر ساله توسط سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان یا سمپاد برگزار می شود و افراد برگزیده می توانند در مدارس تیزهوشان ثبت نام کنند. این آزمون در پایان مقطع ابتدایی یعنی ششم به هفتم و همچنین در پایان مقطع متوسطه اول یعنی نهم به دهم برگزار می شود. اگر قصد شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان را دارید، پیشنهاد ما به شما این است که از پایه ششم به هفتم اقدام نمایید، به این دلیل که تعداد نفرات داوطلب برای شرکت در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم کمتر از نهم به دهم است و دوما ظرفیت مدارس در مقطع اول متوسطه بیشتر است! اگر شما در آزمون تیزهوشان مقطع متوسطه اول شرکت نمایید و قبول شوید، دیگر برای مقطع دوم متوسطه لازم نیست در آزمون مجدد شرکت نمایید و تنها با شرط معدل می توانید به تحصیل در متوسطه دوم ادامه دهید.


مزیت‌های تحصیل در مدارس تیزهوشان چیست؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم سطح علمی مدارس تیزهوشان بسیار بالاست و برای دانش‌آموزان کوشا و فعال که به درس خواندن علاقه دارند، بسیار مفید است. به این ترتیب دانش آموزان دیگر نیازی به خرج هزینه‌های اضافی برای شرکت در آموزشگاه کنکور نخواهند داشت و هر آنچه که برای قبولی در آزمون سراسری و حتی بالاتر از آن نیاز است به دانش آموزان می آموزند.

مزیت دوم این مدارس جو بسیار خوب و تقریبا یکدستی است که دارد. همه دانش آموزان از یک فیلتر سخت به نام آزمون تیزهوشان گذشته اند و تقریبا در یک سطح علمی هستند. این موضوع باعث می شود تا دبیران تکرار مطالب پیش پا افتاده را کنار گذاشته و بیشتر بتوانند بر روی مباحث سطح بالاتر و تست زنی کار کنند.

مزیت بعدی مربوط به زمان اتمام دوره متوسطه دوم است! زمانی که شما مدرک دیپلم خود را از مدارس تیزهوشان بگیرید، به راحتی می توانید برای ادامه تحصیل و مهاجرت به کشورهای درجه یک اروپایی بروید و حتی بورسیه تحصیلی دریافت نمایید.


چگونه در تیزهوشان قبول شویم؟

حال اجازه دهید به سوال اصلی یعنی «چگونه در تیزهوشان قبول شویم؟» برگردیم. همانطور که گفتیم مدارس تیزهوشان دارای آزمونی نسبتا دشوار است که سطح آن به مراتب بالاتر از مدارس عادی است و به همین دلیل نمی توان تنها با خواندن کتاب و جزوه مدرسه در این آزمون قبول شد. بهترین راهکار برای قبولی در آزمون تیزهوشان شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون تیزهوشان است. در سال‌های اخیر موسسات و آموزشگاه‌های زیادی در سطح کشور راه اندازی شده اند که در این زمینه فعالیت می کنند و این موضوع سبب سر در گمی خانواده ها می شود. در ادامه راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که به کمک آن بتوانید بهترین کلاس آمادگی تیزهوشان را شناسایی نمایید.

معیارهای مهم برای انتخاب بهترین کلاس آمادگی تیزهوشان

  • اساتید و دبیران متخصص تیزهوشان
  • درصد قبولی‌های سال های گذشته
  • قیمت مناسب در مقابل امکانات
  • مشاوره و برنامه ریزی
  • آزمون‌های شبیه‌سازی شده تیزهوشان

آدرس و شماره تماس کلاسهای آمادگی آزمون تیزهوشان ششم در شرق تهران

با در نظر گرفتن معیارهای فوق و بررسی ده‌ها موسسه به این نتیجه رسیدیم که یکی از برترین موسسات آموزشی در زمینه تیزهوشان، موسسه فرهنگی و آموزشی موفقیت می باشد. موسسه موفقیت به طور تخصصی در زمینه برگزاری کلاس‌های تیزهوشان ششم و نهم کار می کند و علاوه بر آن در زمینه کنکور، اردو نوروز، پانسیون مطالعاتی و … فعالیت دارد. آدرس و شماره تماس کلاسهای آمادگی آزمون تیزهوشان ششم در شرق تهران واقع در خیابان پاسداران، نگارستان ششم است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در کلاس‌های آموزشی تیزهوشان به سایت آموزش سنتر مراجعه نمایید و یا با شماره تلفن موسسه تماس حاصل فرمایید. (۰۲۱۲۲۸۹۱۸۴۰)