چگونه ماشین لباسشویی و خشک کن درست کنیم؟


تنکیکهای تعریف بری تامیزی ماشین باسشویی

تهران (پانا) – ماشین لباسشویی یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی است و بسته به تعداد خانوارها، چندین بار در هفته از آن استفاده می شود. این دستگاه به دلیل تماس با لباس های کثیف و رطوبت زیاد، تمایل به جذب رسوب و میکروب دارد. اگر لباس هایتان بعد از شستن بوی بدی می دهد، نگران نباشید! ماشین لباسشویی شما خراب نیست، فقط باید تخلیه و تخلیه شود. پایین و پایین بردن ماشین لباسشویی باعث بهبود فرآیند شستشو و از بین بردن بوی بد لباس می شود.

ماشین لباسشویی مکانی مرطوب است و پس از مدتی به دلیل وارد شدن کثیفی به لباس یا ماندن طولانی لباس های خیس در اتاق دچار کثیفی و رسوب می شود. تجمع وزن و رسوب باعث اختلال در عملکرد ماشین لباسشویی و کاهش کیفیت لباسشویی می شود. اگر لباس ها بعد از شستن تمیز نیستند و بوی نامطبوعی دارند یا از اتاق ماشین لباسشویی بوی نامطبوعی متصاعد می شود، باید آن را کاهش داد.

اندازه گیری ماشین لباسشویی بوی بد را از بین می برد، کیفیت شستشو را افزایش می دهد و از ایجاد حساسیت های پوستی به ویژه در کودکان و نوزادان جلوگیری می کند. اما چگونه ماشین لباسشویی را تخلیه کنیم؟ برای دانستن پاسخ این سوال در این مقاله با ما همراه باشید.

آموزش جرم گیری و تخلیه ماشین لباسشویی

قسمت های مختلف این دستگاه پس از مدتی می توانند کثیف و رسوب کنند. مناطقی که باید کاهش یابد به شرح زیر است:

بدنه ماشین لباسشویی: بدنه ماشین لباسشویی ممکن است با جذب باکتری از محیط خانگی منبع آلودگی باشد. تمیز کردن بیرون دستگاه به از بین بردن بوی بد کمک می کند.

روکش: این قسمت را می توان به راحتی با اسفنج و سرکه یا صابون ضدعفونی کرد.

لاستیک در: این قسمت اغلب تمیز نمی شود و محل جمع آوری کپک، رسوبات، باکتری ها و بقایای صابون است، می توانید با اسفنج و سرکه آن را از بین ببرید. بهتر است پس از هر بار شستشو لاستیک درب را با پارچه ای خشک کنید.

اتاق تمیز کردن: برای تمیز کردن این قسمت می توانید از مسواک و سرکه یا صابون استفاده کنید.

فیلتر: فیلتر یکی از کثیف ترین قسمت های دستگاه و محل تجمع پرزهای پارچه است. با کمک دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی، فیلتر را باز کنید، کثیفی را بیرون بریزید، سپس آن را با مسواک و صابون بکشید.

محفظه دیگ بخار: محفظه دیگ به دلیل تماس مستقیم با لباس، اغلب منبع اصلی بوی نامطبوع و جذب باکتری است و نیاز به کاهش بیشتر از سایر قسمت های دستگاه دارد. می توانید این اتاق را با استفاده از انواع محلول های طبیعی و شیمیایی مانند سرکه و جوش شیرین یا پودر و قرص ضدعفونی کنید.

چگونه بدنه ماشین لباسشویی را پایین بیاوریم؟

گاهی اوقات بوی بد ماشین لباسشویی می تواند ناشی از تجمع باکتری های محیطی در بدنه ماشین لباسشویی باشد. برای تمیز کردن بدنه ماشین لباسشویی ابتدا دستگاه را خارج کنید تا از هر گونه خطری جلوگیری شود. سپس با استفاده از دستکش، اسفنج و مواد ضدعفونی کننده، قسمت های مختلف دستگاه را تمیز کنید.

چگونه با محلول سرکه و جوش شیرین رسوب را از بین ببریم؟

محلول صابون و جوش شیرین یکی از بهترین و ارزان‌ترین راه‌ها برای جرمگیری و شل‌کردن محفظه ماشین لباسشویی است. این محلول قدرتمند میکروب ها را در مدت کوتاهی از بین می برد. برای تهیه محلول، کمی جوش شیرین (حدود نصف فنجان) را با آب مخلوط کنید. محلول را در محفظه خالی ماشین لباسشویی بریزید و سرکه را در محفظه مواد شوینده بریزید. مقدار سرکه باید چهار برابر آب و جوش شیرین باشد.

آب داغ (حدود شصت درجه) را به محلول اضافه کنید، سپس دستگاه را باز کنید تا به طور معمول کار کند. پس از خاموش شدن، محفظه و درب ماشین لباسشویی را با اسفنج خشک کنید.

این پاک کننده قوی باکتری ها و رسوبات را از حفره های دیگ پاک می کند. می توانید از این روش برای کالیبره کردن ماشین لباسشویی یک ماه یا یک ماه در میان استفاده کنید تا به خوبی کار کند و لباس ها در مدت زمان کوتاهی تمیز شوند.

ماشین لباسشویی با قرص و پودر رسوب زدا شستشو می شود

اگر ماشین لباسشویی شما اتوماتیک است می توانید از پودر یا قرص ضد جرم گیری استفاده کنید. این ابزار به راحتی سایر ناخالصی ها را از بین می برد و همچنین مشکل آب را برطرف می کند.

برای شستن پودر یا قرص، ماشین را بریزید، پودر یا قرص را داخل محفظه مواد شوینده بریزید و ماشین لباسشویی را مثل همیشه روشن کنید. برای اندازه گیری خوب و سریع دمای آب باید بین ۷۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد باشد.

از مزایای پایین آوردن قرص یا پودر می توان به حذف باکتری ها، رسوبات و آهک در دیگ بخار و لوله ها، حذف وزن آب، پایین آوردن قسمت ماشین لباسشویی، کاهش زمان شستشو، و از بین بردن بوی نامطبوع لباس.

باورهای غلط در مورد پودر شوینده لباسشویی

گاهی اوقات تصور می شود که ماشین لباسشویی در صورت استفاده از پودر صابون نیازی به نگهداری اضافی ندارد! هیچ اشتباهی نکن! پودر رسوب زدا تنها ذرات و باکتری های ریز و نامرئی را از بین می برد و قدرت حذف پوست پسته یا موارد مشابه را از جیب شما ندارد. بنابراین بهتر است همیشه مراقب باشید که اجسام خارجی وارد فیلتر نشوند.

محیط مرطوب بیشتر مستعد جذب باکتری و کپک است. برای جلوگیری از تجمع باکتری و ایجاد بوی بد، پس از هر بار استفاده، درب ماشین لباسشویی را برای چند ساعت باز بگذارید تا رطوبت اتاق خشک شود.

سعی کنید به جای آب شستشو از پودر لباسشویی استفاده کنید زیرا مایع در قطعات باقی می ماند و از بین نمی رود.

برای شستشو حتما ماشین لباسشویی را با آب داغ (دمای ۶۰ تا ۹۰ درجه) روشن کنید تا باکتری ها و رسوبات به طور کامل از بین بروند.

تا حد امکان لباس های خیس را برای مدت طولانی در ماشین لباسشویی رها نکنید.

اگر کودک یا نوزاد دارید، وزن کمتری داشته باشید (ترجیحا هر هفته یا یک هفته در میان)

بهتر است پس از هر بار شستشو، لاستیک در و درب را با دستمال خشک کنید تا باعث تجمع باکتری نشوید.

سعی کنید تا حد امکان به جای آب شستشو از پودر لباسشویی استفاده کنید زیرا پودر بر خلاف مایع وارد سوراخ قابلمه نمی شود.

اگر اختلاف وزن ها بیش از یک ماه است، دو عدد قرص در اتاق بگذارید.