چگونه مهارت های یادگیری خود را افزایش دهیم؟


یک روز اردو در مدرسه

تهران (پانا) – دانستن موثرترین راهکارهای یادگیری به شما کمک می کند تا از زمان خود بهتر استفاده کنید. اگر مانند بسیاری از افراد، زمان شما محدود است، می توانید از این استراتژی ها برای یادگیری موثر در زمان کمتر استفاده کنید.

افزایش مهارت های مطالعه چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد، اما با استفاده از چند عادت اولیه مطالعه و تمرین هر روز، می توانید بیشترین بهره را از زمان یادگیری و یادگیری خود ببرید.

در اینجا برخی از بهترین استراتژی ها آورده شده است:

۱. بهبود حافظه

* برای مطالعه موثر باید به خوبی به خاطر بسپارید و راهکارهای ساده زیر برای بهبود حافظه بسیار موثر خواهد بود:

به طور منظم تمرین کن. ورزش سلامت مغز را بهبود می بخشد و حافظه را بهبود می بخشد.

زمانی را به لذت بردن از دوستی با دیگران اختصاص دهید تا خلق و خوی خود را بهبود ببخشید که در نهایت تأثیر مثبتی بر سلامت روان شما دارد.

* به اندازه کافی خوابیدن.

هنگام مطالعه و مطالعه، از عوامل حواس پرتی خودداری کنید تا بتوانید روی کار خود تمرکز کنید.

با تقسیم کردن اطلاعات به گروه ها، ذخیره سازی آن را آسان کنید.

* آنچه یاد گرفته اید را تکرار کنید. در واقع هر آنچه را که یاد می گیرید از زبان خودتان تکرار کنید تا ملکه ذهن خود باشید.

* در حین مطالعه از وسایل کمک بصری مانند عکس، عکس و تصاویر کمک بگیرید.

* برای به خاطر سپردن چیزی، می توانید آن را با صدای بلند بخوانید و بنابراین به راحتی آن را به خاطر بسپارید.

۲. آموزش مداوم

اگر می خواهید در یادگیری تسلط داشته باشید، باید همیشه چیز جدیدی یاد بگیرید. مطالعات نشان داده اند که یادگیری چیزهای جدید در مغز باعث تحریک تولید سلول های جدید می شود و این سلول ها وارد چرخه های مغز می شوند، اما اگر از مغز استفاده نکنید، سلول های شما به تدریج توانایی یادگیری خود را از دست می دهند.

۳. یادگیری به روش های مختلف

یکی دیگر از استراتژی های یادگیری عالی استفاده از سبک های مختلف یادگیری است. به عنوان مثال، به جای خواندن فقط عنوان، آن را با صدای بلند بخوانید، یادداشت برداری کنید و آنچه را که خوانده اید تجسم کنید. همچنین تجربه نشان داده است که به جای تایپ اطلاعات در رایانه، تبلت یا لپ تاپ، یادداشت برداری روی کاغذ به حفظ اطلاعات بیشتر کمک می کند. همچنین می‌توانید آنچه را که یاد گرفته‌اید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده به اشتراک بگذارید تا کاملاً در ذهن شما جا بیفتد.

۴. مسائل یادگیری آموخته شده

یکی از بهترین راه ها برای یادگیری چیزی، آموزش آن به دیگران است. همچنین می توانید مهارت های جدید یا چیزهایی را که یاد گرفته اید به دیگران آموزش دهید. این دانش جدید را در ذهن نگه می دارد. البته برای این کار می توانید از یک شبکه اجتماعی یا سایت وبلاگ استفاده کنید. به این ترتیب، هنگامی که آموخته های خود را با دیگران و حتی با مهمانان خود به اشتراک می گذارید، هرگز آن را فراموش نخواهید کرد.

۵. تجربه عملی

اگر می‌خواهید مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید، فقط کتاب‌ها و نشریات مناسب را مطالعه نکنید. در عوض، در آموزش مهارت‌ها شرکت کنید یا بیشتر در مورد این موضوع تحقیق کنید. در واقع، شما می توانید با به کارگیری مهارت ها و دانشی که کسب می کنید، تحصیلات خود را بهبود ببخشید. به عنوان مثال، اگر می خواهید در یک رشته ورزشی برتر شوید، باید به طور منظم ورزش کنید و آنچه را که یاد می گیرید به کار ببرید. این فرآیند همه چیزهایی را که آموخته اید به طور کامل در ذهن شما قرار می دهد.

۶. از اشتباهات و اشتباهات نترسید

اگرچه همیشه گفته شده است که از روش های سنتی تدریس هم در مطالعه و هم در یادگیری باید پرهیز کرد، اما مطالعات نشان داده است که اشتباه کردن در حین یادگیری می تواند تأثیر مثبتی در ترکیب آموخته های شما داشته باشد. آزمون و خطا بخشی از فرآیند یادگیری است. برخی از مطالعات نشان داده اند که وقتی نوبت به اصلاح اشتباهات می رسد، یادگیری بسیار مفید است. مثلاً وقتی در حین مطالعه اشتباه می کنید و برای اصلاح آن وقت می گذارید، در مطالعه شما بسیار مفید است.

۷. تمرین گسترده

تاکتیک دیگری که به یادگیری کمک می کند، ورزش پراکنده است. به جای چند جلسه و مرور مطالب بعد از مطالعه، تمرین را به جلسات مختلف و پراکنده موکول کنید. مثلا بعد از خواندن یک داستان یک بار تمرین کنید و به سراغ موضوعات جدید بروید و در چند روز آینده تمرینات زیر را انجام دهید.

به این ترتیب هر از گاهی مطالب مطالعه چندین بار تکرار می شود و این روند آن اطلاعات را در ذهن شما تثبیت می کند.

۸. بررسی مطالب مطالعه

تحقیقات نشان داده است که یادگیری از خواندن به فرد کمک می کند تا اطلاعات را به خاطر بیاورد. این فرآیند نتیجه آزمایش نامیده می شود که در آن بازیابی اطلاعات از یک حافظه باعث حفظ بهتر حافظه می شود.

۹. از فعالیت های بیش از حد خودداری کنید

هرگز سعی نکنید بیش از یک موضوع را در یک زمان مطالعه کنید. بر اساس تحقیقات، این نه تنها بهره وری شما را کاهش می دهد، بلکه باعث کاهش توجه و درک شما نیز می شود. انجام چندین کار در یک زمان می تواند استرس شما را در مورد اخبار کاهش دهد. البته باید روی چند چیز تمرکز کنید و این روند شما را برای مدت طولانی خسته می کند.

منبع: سازمان ۲۴