چگونه وضعیت خواب شما بر سلامت شما تأثیر می گذارد – وبلاگ Credihealth


یک استراحت خوب شبانه برای داشتن سلامتی خوب، چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی، ضروری است. تحقیقات نشان داده است که نداشتن خواب کافی بر ایمنی، هوشیاری و متابولیسم ما تأثیر می گذارد. یکی از عوامل موثر در داشتن یک استراحت خوب شبانه، موقعیتی است که ما برای خواب انتخاب می کنیم، زیرا به طرق مختلف بر بدن ما تأثیر می گذارد. در طول خواب، حفظ تراز طبیعی ستون فقرات برای حمایت از بدن در امتداد منحنی S ستون فقرات بسیار مهم است. طبق آمار Sleepify Sleep Statistics 2021، داشتن وضعیت نامناسب هنگام خواب می تواند باعث اختلال در خواب، افزایش تنش و گردش خون ضعیف شود.

هر کدام از موقعیت های خواب را که انتخاب کنیم یک موضوع ترجیحی است. بدن به طور طبیعی به سمت یک موقعیت خواب می کشد که باعث می شود ما به اندازه کافی راحت به خواب برویم. بنابراین، چه وضعیت خوابیدن می تواند خواب شما را بهبود بخشد یا شما را از آن محروم کند؟ وضعیت های خواب زیر را در نظر بگیرید. جالب است بدانید که پوزیشن های خواب دارای مزایا، معایب و راه حل هایی برای بهبود وضعیت خوابیدن و کیفیت خواب هستند.

خوابیدن روی شکم

اگرچه خوابیدن روی شکم راه هوایی فوقانی را پاک می‌کند، خروپف را کاهش می‌دهد و آپنه خواب را کاهش می‌دهد، اما یکی از بدترین حالت‌های خواب در نظر گرفته می‌شود. خوابیدن مداوم روی شکم، کمر را مجبور می کند تا انحنای طبیعی ستون فقرات را صاف کند. با گذشت زمان، این وضعیت غیرطبیعی ستون فقرات، عضلات و فشار اعصاب منجر به کمردرد می شود. در نظر گرفتن خوابیدن روی شکم شامل چرخاندن گردن به طرفین برای نفس کشیدن و قرار دادن سر و ستون فقرات خارج از تراز است. نتیجه فشار بر گردن است.

برای کاهش درد کمر، وضعیت خواب خود را تغییر دهید. اگر مجبورید روی شکم بخوابید، یک بالش زیر لگن و زیر شکم خود قرار دهید. این وضعیت بدنی بلند، کمر شما را بالا می برد و به حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات کمک می کند. برای حمایت از گردن، یک بالش زیر شانه و سر خود قرار دهید تا فشار گردن را از بین ببرید. اگر تشک نرمی دارید، روی آن سرمایه گذاری کنید بهترین تشک برای کمردرد برای تسکین درد و درد

به پشت خوابیدن

وضعیت خوابیدن به پشت که به حالت خوابیده به پشت معروف است، تراز طبیعی ستون فقرات را حفظ می کند. به پشت خوابیدن وزن را به طور مساوی در سراسر بدن توزیع می کند و از انحنای غیر طبیعی ستون فقرات جلوگیری می کند. مواردی وجود دارد که کیفیت پایین خواب مربوط به وضعیت خوابیده به پشت است. افرادی که از آپنه خواب [a condition in which breathing stops for more than 10 seconds during sleep] شما باید از وضعیت خوابیدن به پشت خودداری کنید زیرا برش آپنه خواب را تشدید می کند. علاوه بر این، وضعیت خوابیده به پشت برای افرادی که کمردرد را تجربه می کنند مناسب نیست زیرا تنها درد را تشدید می کند. پزشکان توصیه می کنند که زنان باردار، معمولاً در سه ماهه سوم بارداری، از خوابیدن به پشت خودداری کنند. خوابیدن به پشت احتمالا با افزایش ۲.۳ برابری خطر ابتلا به این بیماری همراه است مرده زایی دیرهنگام در این دوره (ترم بارداری ۲۹ هفته تا ۴۰ هفته).

مواردی وجود دارد که نمی توانید از خوابیدن به پشت خودداری کنید. برای درمان، یک بالش را زیر کمر و زانو قرار دهید تا فشار روی کمر کاهش یابد. علاوه بر این، برای بهبود انحنای S طبیعی ستون فقرات، یک بالش برای حمایت از گردن قرار دهید.

خوابیدن به پهلو

یک مطالعه نشان داده است که از ۶۶۴ نفر نمونه گیری شده، تقریباً ۵۴ درصد آنها خوابیدن به پهلو را ترجیح می دهند. یک مطالعه دیگر تایید کرد که وضعیت خوابیده به پهلو به طور قابل توجهی در برابر اسپوندیلوز گردنی بیدار محافظت می کند [known as neck arthritis]، آسیب به تیغه شانه و درد بازو.

کارشناسان بهداشت توصیه می کنند که زنان باردار برای جلوگیری از فشرده شدن رگ های خونی باید به پهلوی چپ بخوابند. در این وضعیت، گردش خون و مواد مغذی مسیر آسان تری برای رسیدن به جفت و تغذیه نوزاد دارند. خوابیدن به پهلوی چپ همچنین سوزش سر دل، رفلاکس اسید معده را کاهش می دهد، هضم را تقویت می کند و گردش خون را بهبود می بخشد. هر سمتی که راحت‌تر می‌بینید، چه سمت راست یا سمت چپ، سعی کنید تراز طبیعی گردن و ستون فقرات را حفظ کنید.

وضعیت خواب جنین

در این حالت، فرد طوری می خوابد که زانوهای خود را به سمت قفسه سینه خود قرار می دهد، انگار که در رحم می خوابد. این رایج ترین حالت خواب است. تقریباً ۴۱٪ از مردم این وضعیت را دوست دارند. متخصصان خواب نیز این وضعیت را توصیه می کنند زیرا ستون فقرات در انحنای طبیعی خود قرار می گیرد و باعث ایجاد حداقل وقفه در خواب می شود.

سفر کنید، وضعیت خواب جنین می تواند به گردن و کمر شما فشار وارد کند. برای کاهش خطر ناراحتی های گردن و کمر، در وضعیت نسبتاً شل بچرخید یا یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید.

نتیجه

ما ۴۰ درصد از زندگی خود را در رختخواب می گذرانیم، بنابراین باید از این زمان به خوبی استفاده کنیم. انتخاب موقعیت صحیح خواب به دردهای مشکلی که به دنبال کاهش آن هستید، سن، آپنه خواب و بارداری بستگی دارد. بنابراین، داشتن تشک مناسب و وضعیت صحیح خوابیدن برای داشتن یک استراحت خوب شبانه حیاتی است. غیر معمول نیست که موقعیت خواب خود را چندین و چند بار در طول شب تغییر دهید. در مجموع، بهترین حالت خواب، هر موقعیتی است که شما ترجیح می‌دهید تا شب راحت بخوابید و با سرحال بیدار شوید بدون هیچ درد و درد. موقعیت های مختلف خواب و قرار دادن بالش را آزمایش کنید تا بفهمید کدام وضعیت به شما استراحت شبانه خوبی می دهد و از کمر، گردن، درد مفاصل و درد جلوگیری می کند.

علاوه بر این، برای داشتن خوابی آرام، سایر عوامل کمک کننده مانند ایجاد یک محیط آرام و آرام و سرمایه گذاری در یک تشک سفت خوب را افزایش دهید. هرچه در طول خواب استراحت بیشتری داشته باشید، در روز بعد احساس شادابی بیشتری خواهید داشت، انگیزه بیشتری در تلاش خواهید داشت.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه های درمان از مراکز مختلف و به روز رسانی های پزشکی به موقع کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر