22
مهر

چین قصد دارد 3 فضانورد را به طولانی ترین ماموریت تیم اعزام کند


پکن (AP) – چین در حال آماده سازی سه فضانورد برای اقامت در ایستگاه فضایی به مدت شش ماه است – گامی جدید برای برنامه ای که اخیراً به سرعت پیشرفت کرده است.

این طولانی ترین ماموریت فضایی در چین است و رکورد زمان صرف شده توسط فضانوردان چینی را به ثبت خواهد رساند. انتظار می رود فضاپیمای Shenzhou-13 با موشک دوربرد Long March-2F صبح شنبه از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan در سواحل دسی گوبی در شمال غربی چین به فضا پرتاب شود.

اولین تیمی که در یک ماموریت 90 روزه در مدل بزرگ Tianhe در ایستگاه خدمت کرد ، در اواسط سپتامبر بازگشت.

تیم جدید دو جانباز سفرهای فضایی دارد. خلبان Zhai Zhigang ، 55 ساله ، اولین فضاپیمای چین را ساخت. وانگ یاپینگ ، 41 ساله ، تنها زنی بود که این آزمایش را انجام داد و در زمان سفر به یکی از اردوهای فضایی آزمایشی قبلی ، یک کلاس علمی را در زمان واقعی هدایت کرد. یی گوانگفو ، 41 ساله ، برای اولین بار به فضا می رود.

انتظار می رود این مأموریت کار تیم اول را ادامه دهد ، که دو پیاده روی فضایی انجام داد ، یک بازوی مکانیکی 10 متری (33 متری) قرار داد و با شی جین پینگ ، رهبر چین تماس عکس گرفت.

لین شیکیانگ ، معاون عملیات فضایی سرنشین دار چین گفت که موشک پرتاب شده و آماده پرواز است. همه سیستم های هدایت کننده ماموریت Shenzhou-13 تحت بازسازی کامل قرار گرفته اند. تیم مسافران در وضعیت خوبی قرار دارد و آمادگی ها قبل از اعزام ما در حال انجام است. ”لین در سخنرانی روز پنجشنبه گفت.

لین گفت ، این رویداد که توسط خدمه سازماندهی شده است شامل سه راهپیمایی فضایی برای نصب تجهیزات به منظور آماده سازی برای گسترش ایستگاه ، تأیید استاندارد زندگی و انجام آزمایشات پزشکی در فضا و مناطق دیگر است.

ارتش چین که برنامه فضایی را مدیریت می کند ، جزئیاتی را منتشر کرده است اما می گوید طی دو سال آینده چندین تیم را به ایستگاه اعزام می کند تا بتواند بدون مشکل کار کند. Shenzhou-13 پنجمین ماموریت خواهد بود که شامل سفر بدون تیم برای حمل بار می شود.

هنگام بارگیری با دو ماژول دیگر – به نام Mengtian و Wentian – وزن این فضاپیما 66 تن است ، بخشی از اندازه ایستگاه فضایی بین المللی ، که اولین مدل را در سال 1998 به فضا پرتاب کرد و در پایان کار 450 تن وزن داشت.

چین به دلیل مخالفت آمریکا با محرمانه بودن برنامه ها و روابط نظامی چین از ایستگاه فضایی بین المللی خارج شد. او برنامه هایی برای ساخت ایستگاه شخصی خود در اوایل دهه 1990 تهیه کرد و قبل از راه اندازی ایستگاه دائمی دو مدل آزمایشی داشت.

اگر ایالات متحده می خواهد با برنامه های ایالات متحده و چین تعامل داشته باشد ، قوانین ایالات متحده نیاز به تأیید کنگره دارد ، اما چین با کارشناسان فضایی کشورهایی مانند فرانسه ، سوئد ، روسیه و ایتالیا همکاری می کند.

چین از سال 2003 14 فضاپیما به فضا فرستاده است ، زمانی که این کشور سومین کشور پس از اتحاد جماهیر شوروی سابق و ایالات متحده بود که به تنهایی این کار را انجام داد.

در کنار ماموریت های مورد استفاده توسط تیم ، چین تلاش های خود را برای کاوش در ماه و مریخ افزایش داده است ، از جمله قرار دادن مریخ نوردها در طرف کوچک ماه و بازیابی اجسام قمری در اینجا. اولین فرود از دهه 1970.

چین امسال نیز فضاپیمای Tianwen-1 را روی مریخ پرتاب کرد که با مریخ نورد ژورونگ همراه بود که به دنبال شواهدی از حیات در سیاره سرخ بود.

برنامه دیگری خواستار جمع آوری این سیارک است و نمونه ها را در ماه های دیگر برمی گرداند. چین همچنین تمایل خود را برای نشستن مردم بر روی ماه و احتمالاً ساختن پروژه های علمی در آنجا اعلام کرده است ، هرچند هیچ راهنمایی برای این پروژه ها ارائه نشده است. گفته می شود محرمانه ترین فضاپیما نیز در حال توسعه است.