چیکار کنیم که سس و ترشی گرم نشه؟


خداوند

تهران (پانا) – کپک زدن زودرس رب ها و ترشی ها و سایر غذاهای اسیدی یکی از مشکلات رایج غذایی است. فقط باید بدانید که با آن قالب چه کاری انجام دهید یا برای جلوگیری از گرم شدن این نوع غذا چه کاری انجام دهید.

به گزارش نمناک، کپک نوعی فساد مواد غذایی است که معمولا به رنگ های سفید یا آبی در انواع غذاها مانند رب، ترشی و شاهی دیده می شود. اگرچه کپک باعث بیماری جدی نمی شود، اما گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. علت اصلی رشد کپک، رطوبت بیش از حد است، اما همانطور که بسیاری از شما تجربه کرده اید، کپک را نمی توان در یک مکان خنک مانند یخچال درمان کرد. در این قسمت با علل کپک زدن و راه حل های پیشگیری از آن در محصولات غذایی مانند رب، ترشی و شاهی آشنا می شوید.

علل مهم کپک زدن خمیر

قرار دادن کپک در غذا یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم های خانه دار با آن مواجه هستند. یکی از غذاهایی که معمولا با کپک مواجه می شویم رب گوجه فرنگی است. بسیاری از ما رب گوجه فرنگی خود را برای ماندگاری طولانی و برای جلوگیری از کپک زدن آن در یخچال نگهداری می کنیم که اصلا ایده آل نیست.

برای جلوگیری از داغ شدن رب گوجه فرنگی، باید قوطی های کوچک بخرید و قوطی را قبل از باز کردن بجوشانید تا آلودگی سطح قوطی کاهش یابد.

اگر رب گوجه فرنگی زیاد تهیه می کنید، آن را در ظرف های کوچکی بریزید و درب مناسبی روی آن بگذارید تا قارچ ها روی رب رشد نکنند.

در گذشته روی رنگ روغن می‌ریختند و اکسیژن رب را قطع می‌کرد و رنگ دیگر کپک نمی‌زد.

آیا می توان از خمیر قالب استفاده کرد؟

یکی از دلایل اصلی کپک زدن رب، رطوبت است، بنابراین از قاشق خیس برای خارج کردن رب از داخل قوطی استفاده نکنید.

اگرچه بهترین روش نگهداری رنگ، گذاشتن آن در یخچال است، اما گذاشتن رنگ در یخچال از کپک زدن آن جلوگیری نمی کند، فقط رشد باکتری ها و قارچ ها را در گرمای یخچال کاهش می دهد.

بسیاری از خانم ها اگر رنگ کپک زد، سطح رنگ و قسمت صاف آن را با قاشق جدا می کنند و از کرم باقی مانده استفاده می کنند، اما باید بدانید که اگر رنگ شما کپک زد، دیگر استفاده نکنید زیرا سموم ناشی از کپک است. چسب تولید شده به لایه های زیرین نفوذ می کند و هاگ قارچ که با چشم دیده نمی شود نیز وارد ته می شود. استفاده از این خمیرها برای سلامتی بسیار خطرناک است.

چگونه آب برهنه را متوقف کنیم

یکی از سریع‌ترین غذاها آب لیمو است. اگر آب و آبلیمو کپک بزنند غیرقابل استفاده می شوند و برای سلامتی بدن مضر می شوند.

برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبلیمو رعایت نکات مهم زیر ضروری است.

بهتر است از بطری های شیشه ای تیره استفاده کنید که نور اجازه ذخیره آب لیمو و آب را نمی دهد زیرا بطری های پلاستیکی به دلیل تماس آب و آب لیمو با دیواره پلاستیکی مواد سمی و سرطان زا تولید می کنند.

برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبلیمو یک لیوان حاوی این مواد را در آب بجوشانید زیرا این کار باعث از بین رفتن آنزیم ها و باکتری های داخل آن می شود و اجازه رشد قارچ ها را نمی دهد.

بهتر است آبلیمو یا آبلیمو را در یک لیوان تمیز بریزید و کمی روی لبه لیوان بگذارید سپس درب آن را بگذارید تا اکسیژن وارد آن نشود و کپک رشد نکند.

مضرات خوردن خیار شور و کپک زده

ترشی یکی دیگر از غذاهایی است که زود کپک می زند. مخمر مایع حاوی میلیون ها کپک میسلیوم است که برخی از آنها بی ضرر و برخی بیماری زا هستند. بنابراین بهتر است ترشی را با کپک نخورید زیرا نمی توانید کپک بیماری زا را تشخیص دهید و با خوردن این کپک ها بیمار می شوید. همچنین باید بدانید که ترشی ها حاوی سرکه آب هستند که می تواند کپک های بیماری زا را پخش کند.

آیا باید غذاهای کپک زده را دور بریزیم؟

برخی از انواع کپک ها سم تولید می کنند و باعث مسمومیت می شوند. این نوع کپک ها معمولاً به شکل کیک و پنبه هستند، در گرما و رطوبت به سرعت رشد می کنند و سم خطرناک «مایکوتوکسین» تولید می کنند، این سم غذا را نرم و ترش می کند و رنگ آنها تغییر می کند. این سموم به راحتی می توانند باعث مسمومیت جدی شوند و در صورت تضعیف سیستم ایمنی می توانند باعث سرطان شوند. کپک های تولید کننده مایکوتوکسین اغلب در غذاهایی با ارزش غذایی بالا مانند آجیل و گوشت رشد می کنند و بسیار خطرناکتر از کپک های میوه هستند.

برخی از گونه ها نیز باعث مشکلات تنفسی و واکنش های آلرژیک می شوند.

برخی از گونه ها نیز مفید هستند و در صنایع لبنی استفاده می شوند.