کاربردهای مختلف برنامه های توانبخشی عصبی – بلاگ Credihealth


توانبخشی عصبی فرآیندی است برای از بین بردن استرس روانی، ضربه یا بیماری، با استفاده از یک عمل رفتاری که هدف آن تقویت و بازیابی مجدد توانایی مغز برای عملکرد صحیح است. معمولاً قبل از اینکه بیمار هر گونه نتیجه مثبتی را احساس کند، مدتی طول می کشد که به آن درمان می گویند. مطالعات نشان داده است که بیمارانی که تحت توانبخشی عصبی قرار می گیرند تجربه در سلامت در همیلتون بهبود قابل توجهی در خلق و خو، حافظه، ارتباطات، اعتماد به نفس، احساس هدف و تمایلات جنسی. این مزایا به بهبود وضعیت زندگی فرد محدود نمی شود. برخی از مزایای دیگر برنامه های توانبخشی عصبی ممکن است شامل درمان افسردگی، زوال عقل، بیماری پارکینسون، اختلالات تشنج و اختلال استرس پس از سانحه باشد.

فواید توانبخشی عصبی

مطالعات در مورد فواید توانبخشی عصبی برنامه‌ها نشان داده‌اند که می‌تواند به افرادی که دچار آسیب مغزی ضربه‌ای شده‌اند کمک کند تا از وضعیت خود بهبود یابند. برنامه توانبخشی هماهنگی حرکتی و حسی و همچنین عملکردهای شناختی را بهبود می بخشد. بیماران زندگی خود را بهبود می بخشند و یاد می گیرند که چگونه با ناتوانی خود زندگی کنند. برنامه های توانبخشی همچنین می تواند به بیماران در مقابله با وضعیت خود در آینده کمک کند.

بیمارانی که تحت برنامه‌های توانبخشی عصبی قرار می‌گیرند، می‌توانند انتظار بهبود در حافظه و همچنین درک و دامنه توجه را داشته باشند. آنها می توانند مهارت های جدیدی را در انجام فعالیت هایی که معمولاً بدیهی می دانند، به دست آورند. از آنجایی که این مزایای برنامه های توانبخشی عصبی طولانی مدت هستند، بیماران می توانند به نتایج خوبی دست یابند. ثابت شده است که این روش در درمان انواع بیماری های روانی از جمله اضطراب، افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اختلال استرس پس از سانحه، اختلالات وسواسی-اجباری و حتی اعتیاد به الکل موثر است. برخی از مزایای برنامه های توانبخشی عصبی حتی می تواند فراتر از این شرایط باشد.

توانبخشی عصبی یک رویکرد درمانی جامع است که هدف آن بهبود کل مغز انسان است. در این سیستم درمان، آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از آسیب‌ها یا بیماری‌های مغزی بررسی می‌شود. این رویکرد علاوه بر بهبود زندگی بیمار، تأثیر قابل توجهی در بهبود عملکرد مغز بیمار نیز نشان داده است. با در نظر گرفتن این موضوع، جای تعجب نیست که بیمارانی که تحت این درمان قرار می گیرند، هماهنگی حرکتی بهبود یافته و همچنین تمرکز و حافظه بهتری را تجربه می کنند.

تحت درمان عصبی

هنگامی که بیمار تحت درمان عصبی قرار می گیرد، مجموعه ای از فعالیت ها را با هدف بهبود توانایی مغز خود برای بهبودی انجام می دهد. این فعالیت‌ها می‌توانند از برنامه‌ریزی عصبی-زبانی (NLP)، که شامل آموزش به بیمار است که چگونه الگوهای فکری خود را برای دستیابی به نتایج دلخواه تغییر دهد، متغیر باشد. به درمان عصبی-رفتاری (BPT)، که باعث می شود بیمار از پاسخ های بدن خود آگاه شود. و به آرامش درمانی (RRT). پس از انجام این فعالیت ها، نتایج مشهود است. بیمار بهبودهایی را در حافظه کوتاه مدت خود و همچنین در سرعت پردازش، زمان واکنش و درک خود تجربه می کند. در برخی موارد، بیماران در حافظه بلند مدت خود نیز بهبود یافته اند.

برنامه ریزی عصبی-زبانی بیمار را قادر می سازد تا افکار و اعمال خود را درک و کنترل کند. یک مثال رایج در مورد افرادی است که ناشنوا هستند. از آنجایی که آنها نمی توانند صحبت کنند، افکار آنها اغلب به جهات مختلفی می رود، که می تواند منجر به شکست در انجام یک کار خاص شود. از طریق NLP به بیمار آموزش داده می شود که از حالت چهره، لحن صدا و زبان بدن برای انتقال پیام های خود استفاده کند. از طریق BPT و RRT، بیماران توانایی تعامل با دیگران را بر اساس شرایط خود به دست می‌آورند که به معنای بهبود ارتباطات است.

آرامش درمانی همچنین یک ابزار مفید برای کسانی است که از سکته مغزی یا آسیب های مغزی رنج می برند. این رویکرد از تنفس عمیق و آرامش عضلانی کنترل شده برای کمک به بهبودی بیمار استفاده می کند. همچنین در بیمارانی که از بیماری پارکینسون و سایر اختلالات نورودژنراتیو رنج می برند، اثربخشی آن ثابت شده است. از طریق این نوع درمان، بیماران ممکن است از علائم خاصی مانند افسردگی، تحریک پذیری و بدخلقی نیز رهایی پیدا کنند.

علاوه بر این، یک برنامه توانبخشی عصبی را می توان برای کسانی که آسیب مغزی ضربه ای را تجربه کرده اند و از دست دادن حافظه را تجربه کرده اند، استفاده کرد. در طی این فرآیند، نوروفیدبک نقش مهمی ایفا می کند. تمرینات مختلفی برای کمک به بیماران در کنترل امواج مغزی انجام می شود که منجر به بهبود تمرکز و حافظه می شود. با ادامه پیشرفت تحقیقات، کاربردهای بیشتری برای این تکنیک ها یافت می شود

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه درمان از مراکز مختلف و بروز رسانی به موقع پزشکی کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر