کشف تخم دایناسور در هند


تخم دایناسور

تهران (پانا) – تخم دایناسورهای تازه کشف شده در هند حاوی اقلام عجیب و غریبی است که به گفته محققان غیرعادی و برای طرح سوالات جدید در مورد تکامل مهم است.

به گزارش ایسنا، یک بچه دایناسور ۶۶ میلیون ساله در پوسته تخم مرغ در چین پیدا شد و هفته گذشته گروهی از محققان مصری و آمریکایی گونه جدیدی از دایناسورهای حیوانات خوار را از سایت باستانی معروف در صحرا منتشر کردند. آفریقا در مصر یافت شد.

اکنون برای اولین بار در تاریخ باستان شناسی، تیمی از محققان دانشگاه دهلی هند، یک دایناسور کمیاب تخم مرغی شکل تخم مرغی به نام تخم مرغ کشف کرده اند. تخم مرغ صدفی”.

وی گفت: این کشف غیرعادی و قابل توجه است زیرا تا کنون هیچ تخم پلی ساکاریدی از دایناسورها و خزندگان مانند مارمولک ها و تمساح ها کشف نشده است.

یک کشف جدید که نشان می‌دهد صدف‌ها فقط پرندگان نیستند و دایناسورها می‌توانند عملکردهای تولید مثلی مشابهی داشته باشند، در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

تخم‌هایی که در پارک فسیلی دایناسورها یافت شده‌اند، متعلق به جنس «تیتانوسور» هستند که از گروه دایناسورهای خزندگان بودند.

گیتانوسوروس دایناسوری با گردن و دم بلند است که روی چهار پا راه می‌رفت و حدود ۹۰ میلیون سال پیش در دوره کرتاسه زندگی می‌کرد. این دایناسور گیاهخوار حدود ۱۵۰ تن وزن و ۴۰ تا ۴۵ فوت (۴۰ تا ۴۵ متر) ارتفاع داشت.

یک تکنیک پرورشی که یادآور پرندگان است

در حفاری ها، دانشمندان ۵۲ لانه تیتانوس خزنده-تیتان را در نزدیکی شهر پادلیا در نزدیکی شهر باغ پیدا کردند. در میان آنها یک لانه دایناسور با ۱۰ تخم، از جمله یک تخم غیر معمول با دو پوسته دائمی جدا شده توسط یک شکاف بزرگ یادآور آن پرندگان بود.

در گذشته گفته می شد که دایناسورها عملکردهای تولید مثلی مشابه لاک پشت ها و سایر خزندگان داشتند، برخلاف اندام تناسلی نر یا ماده پرندگان و پرندگان با قسمت های جداگانه پوست و پوسته.

شاهدانه یک ماده معدنی طبیعی است که از مواد معدنی تشکیل شده است. بوم ها عمدتاً از عناصر ساختاری، استخوان سازی خارجی یا دشمنان محافظ حیوانات ساخته شده اند. معروف ترین استخوانچه ها استخوان، دندان، لاک پشت و صدف، شاخ، اسفنج دریایی و حتی سنگ کلیه هستند. شاهدانه در طی فرآیند بیومرینالیزاسیون تولید می شود که معمولاً از پارچه های سخت تشکیل شده است.

اگرچه کروکودیل ها، مانند لاک پشت ها و سایر خزندگان، زیستگاه های پوسته و کنف جداگانه دارند، اما آنها مانند سایر لاک پشت ها و خزندگان، بر خلاف پرندگان تخمگذار، یکباره همه تخم های خود را آزاد می کنند.

دکتر می‌گوید: «یافتن این لانه دایناسور این احتمال را افزایش می‌دهد که دایناسورهای خزنده دارای تونل لانه‌سازی مشابه تمساح‌ها یا پرندگان بوده و ممکن است با پرندگان لانه ساز سازگار شده باشند. هارشا دیمان، نویسنده اصلی آموزش.

۱۰۸ لانه تیتانسور پیدا شد

به گفته دیرینه شناسان، رفتار پرنده مانندی در فسیل دایناسورها به شکل لانه سازی و شواهدی از مراقبت والدین مشاهده شده است.

سازند لامتای کرتاسه بالایی در هند مرکزی مدت‌هاست که به دلیل کشف فسیل‌های دایناسورها (از جمله فسیل‌های استخوان و تخم‌مرغ) شناخته شده است.

در واقع، منطقه دار در سال ۲۰۰۷ زمانی که اولین شواهد کزاز در این منطقه پیدا شد، خبرساز شد و کارهای حفاظتی از سال ۲۰۰۷ در این فهرست قرار گرفت.

در حفاری اخیر، ۱۰۸ لانه تیتانوس از جمله چنگال های فاسد نشدنی، تخم های محیطی و چندین تکه پوسته تخم مرغ پیدا شد.