کلیدواژه داستان مهسا امینی در گفت و گوی تلویزیونی; طراحی غیرمستقیم برای ارزیابی گشت ارشاد


سیدابراهیم رئیسی در ابتدای گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم، درباره سفرهای روزهای اخیر خود به کشورهای همسایه و حضورش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: پیاده روی اربعین یک رویداد بزرگ فرهنگی و دولتی بود. وظیفه ارائه خدمات و تسهیل زیارت را بر عهده داشتند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: خدا رحمت کند حاج قاسم سلیمانی را که گفت ما اهل امام حسین هستیم و این محبت به اهل بیت از زائران هشت میلیونی که به معبد رفتند گرفته نشد.

رئیسی یادآور شد: در نشست شانگهای و سمرقند و نیویورک موضوعات مهمی مطرح شد. در شانگهای ما از نظر اقتصادی به زیرساخت های اقتصادی آسیا متصل هستیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: ارتباط اقتصادی ایران با کشورهای عضو این توافقنامه می تواند به کشور ما کمک زیادی کند. علاوه بر شرکت در نشست شانگهای که موضوعات این توافقنامه در آن حضور داشتند، با رئیس جمهور چین در خصوص توافقنامه ۲۵ ساله و همچنین توافقنامه های انرژی و همچنین رویه های تجاری بین آنها دیدارهایی داشتیم. مسائل دوجانبه و مالی و مالی بین دو کشور. همچنین در این دیدار در خصوص همکاری در پروژه های اساسی از جمله پروژه های ریلی صحبت شد و تاکید داریم همکاری در این زمینه جدیتر باشد. روابط تجاری ما با روسیه از زمان سفرمان به این کشور ۸۰ درصد افزایش یافته است و در حوزه های تجاری، اقتصادی، فضایی و جاده ای فعالیت داریم.

رئیسی گفت: پس از اولین سفرم به تاجیکستان، روابط تجاری و اقتصادی ما پنج برابر شده است. ما مشارکت های مختلفی با کشورهای آسیای میانه داریم که در راستای سیاست همسایگی است و آنها از ما اعتماد متقابلی را کسب کرده اند که باید آن را ارتقا دهیم تا به یک مشارکت گسترده تبدیل شود.

رئیس جمهور درباره حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ادامه داد: در این سفر که اولین سفر پس از درگذشت حاج قاسم سلیمانی بود، از طرف ملت ایران مواضع و از طرف آنها مواضع و مواضع داشتم. صدای مردم آنچه در این سخنرانی انجام شد، ارائه مواضع نماینده جمهوری اسلامی در مسائل هسته ای و مظلومیت مردم ایران و نیز پرهیز از استانداردهای دوگانه در حقوق بشر و سایر مسائل بود.

وی یادآور شد: در یونسکو نیز سعی کردم به اسناد داخلی مانند سند پایه آموزش و پرورش ایران توجه کنم و نشان دهم که ضمن آمادگی برای همکاری با متخصصان حوزه آموزش، اسناد داخلی و نهاد آموزشی نیز داریم. . جنبش.

رئیسی تاکید کرد: دیداری با رهبران دینی و روسای جمهور سایر کشورها و مقامات آنها و همچنین در دیدار با مسئولان مؤسسات تحقیقاتی آمریکا داشتم که در آن این افراد سعی کردم شرایط جمهوری اسلامی را مورد نقد یا بررسی قرار دهند. من هم به آنها پاسخ دادم و فضای ذهنی آزاد داشتیم تا وضعیت خود را بررسی کنیم.

وی گفت: ما کاملاً به توافق خوب و عادلانه اعتقاد داریم و در دیدار با آقای مکرون این موضوع را مطرح کردیم که باید به جمهوری اسلامی ضمانت هایی داده شود تا مانند گذشته شاهد عهدشکنی نباشیم.

رئیس جمهور یادآور شد: من در این جلسه به آقای مکرون گفتم چرا شما با تاریخی که دارید این کشور را دنبال می کنید و این تاریخ از آمریکا پیشی می گیرد؟ وی با بیان اینکه ما موضع مستقلی داریم، گفت: با این وجود درباره موضوعات دیگری در این زمینه صحبت کردیم و همچنین درباره روابط این دو کشور و افزایش ابعاد آن صحبت کردیم.

رئیسی با بیان اینکه در آخرین متنی که جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره ارائه کرده است، با اطمینان خاطر موثق تاکید کرد: موضوع امنیتی ارتباط با مرکز انرژی اتمی و مسائل سیاسی را هم ذکر کرده ایم که آقای مکرون گفتند حفاظتی است. این بود که بگویم آژانس تحت تأثیر مسائل سیاسی نیست که در پاسخ به آنها موارد جنایی زیادی را یادآوری کردم، از جمله اینکه در گزارش این سازمان اغلب آمده بود که فعالیت های هسته ای ما صلح آمیز است.

وی افزود: تمایل زیادی برای فعالیت اقتصادی با ایران در کشورهای مختلفی وجود دارد که با سران آنها ملاقات کرده ام و همه آنها تاکید کرده اند که برخلاف روح تحریم، ما دوست داریم با ایران همکاری کنیم. این موضوع هم با مقامات همسایه و هم با مقامات خارجی مطرح شد و مایلیم با همه کشورهای دنیا همکاری و همکاری داشته باشیم. البته خود آن کشورها نیز این تمایل را برای همکاری دارند.

رئیس جمهور با اشاره به نمایش تصویر شهید سلیمانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این پیام فشار جمهوری اسلامی و ملت ایران و تمایل ایران به محاکمه عاملان تروریسم بود. کشور. اگر عاملان این تروریسم مجازات نشوند، هر کسی در جهان می تواند مرتکب هر اقدام تروریستی شود.

رئیسی یادآور شد: تماس های ضدانقلاب برای زمان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل اثری نداشت و کار آنها بی نتیجه و بی نتیجه بود تا اینکه پیاده رفتیم تا به محل استقرار برگردیم، اما این جلسات خلاف است. جمهوری اسلامی ایران.

وی با اشاره به اینکه در دیدار با خبرنگاران آمریکایی سوالاتی درباره انرژی هسته ای و مذاکرات مطرح شد، گفت: در دیداری که با ایرانیان مقیم نیویورک داشتم، یک خانم پزشک نیز پیشرفت هایی را بر اساس آمار نشان داد. در مقابل ضربات پنالتی، و احتمالا پانزده دقیقه در این موضوع ثبت شده است. بنابراین برخلاف تحریم ها توانستیم در مسائل اقتصادی بایستیم و ثابت بمانیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: این تحریم ها ما را با مشکل مواجه کرد اما مانع ما نشد و این چیزی است که غرب هم آن را درک می کند. ما در مذاکرات سفره مردم را نبسته ایم و کشور را در این زمینه معطل نکرده ایم.

رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اعلام سکته قلبی مرحوم مهسا امینی گفت: در سفرم به سمرقند متوجه اتفاقی که برای خانم امینی افتاده بود و به وزارت امور داخله اطلاع دادم. اما وقتی برگشتم خبر فوت او را دریافت کردم، گفتند که با بستگانم تماس گرفتم و ابراز همدردی کردم و گفتم این خبر مربوط به من نیست، همه مردم ایران را تحت تاثیر قرار می دهد، غیرقابل لمس نیست. .

یادش آمد: وقتی تماس می گرفتم گفتم این موضوع پیگیری می شود، اگر قصوری باشد پیگیری می شود و خانواده آن مرحوم هم گفتند که این تماس دل ما را راحت می کند. این موضوع در دولت و مجلس نیز پیگیری شد و پزشکان قانونی نیز آن را پیگیری کردند. در این صورت وظیفه مدیریتی ما در دولت پیگیری آن است و به عنوان ضابط قصد من در این مورد شفافیت و عدالت است و منتظر نظر قطعی هستیم که از سوی پزشکان قانونی منتشر شود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: برخی ارگان‌ها گزارش‌هایی درباره علت فوت داده‌اند، اما گزارش نهایی پزشکی قانونی منتشر نشده است و هیئت منصفه باید با نظر رسمی در این مورد نظر دهند، اما پزشکی قانونی نظر نهایی خود را اعلام می‌کند. . در چند روز آینده

رئیسی همچنین گفت: هیچ پیشنهاد و انتقادی برای نحوه اجرای قانون وجود ندارد. نظر من این است که در مورد نحوه اجرای قانون یا نحوه اجرای تصمیم باید نظرات و دیدگاه های متفاوتی بشنویم که اشکالی ندارد و نباید ترسید.

وی افزود: در خصوص نحوه اجرای قانون در حال حاضر شفاف سازی هایی صورت گرفته است. نباید از نظر و نظر در مورد روند اجرای قانون ترسید و توجه مسئولین باید برای بهبود اوضاع خوب باشد. این قانون ۱۵ سال کار کرده، چه اشکالی دارد اگر نظر اصلاحی باشد، کمک می کنند تا با نظر اصلاحی کار را انجام دهند. چه اشکالی دارد که مراکز نقد، بحث و اعتراض به تصمیم ایجاد شود، کانون بحث و انتقاد و اعتراض باشد، این به سلامت و ارتقای کار کمک جدی می کند.

وی ضمن بیان اینکه باید فاصله اعتراض و تحریک مشخص شود، خاطرنشان کرد: اخلال در امنیت ملی و ایجاد هرج و مرج و تداخل در جان و مال مردم در هیچ کجای دنیا قابل قبول نیست.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه خط قرمز جمهوری اسلامی حفظ جان و مال مردم است و اجازه نمی دهد با خشونت امنیت عمومی را از بین ببرد، گفت: کشوری که از فرزندانش که زندگی می کنند محافظت کند، حامی شده است. کشوری است که در ۲۸ هفته ۸۱ زن توسط پلیس کشته شده اند و آمریکا که از سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از هزار نفر توسط پلیس کشته شده اند که به معنای حقوق بشر و دعوت از مردم و تحریک مردم است. فریب خورده

رئیس جمهور ادامه داد: موضوع مرحوم امینی همه را متاثر کرد و همه ما فارغ از سلیقه و نظر بر شفافیت این موضوع تاکید داریم و همه مردم ایران متفق القول هستند که کدام یک از هرج و مرج و سردرگمی منجر به سلب امنیت می شود. و امنیت دخالت در جان و مال مردم و همه قبول دارند که دشمنان می خواهند موج سواری کنند و سوء استفاده کنند و امروز بحث و انتقاد و اعتراض موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: امروز آنچه دشمن را ناراحت می کند مشارکت و پیشرفت کشور و شادی در همه عرصه هاست. گوش دادن به مخالفت و انتقاد و اعتراض اشکالی ندارد و باید حد مدارا را بالا برد.

رئیس جمهور در این خصوص خاطرنشان کرد: کسانی که در اغتشاشات شرکت کردند و به عنوان یاور و همدست و جان و مال مردم را به خطر انداختند باید به عدالت رسیدگی شود و قاطعانه با آنها برخورد شود. ایجاد ترس در دل زنان و کودکان جرم است.

وی در خصوص تغییر قانون یا تغییر در اجرای آن گفت: هر موضوعی در مراحل مختلف می تواند تصمیمات و تصمیماتی را مطرح کرد که تصمیم گیری نیست. صحبت از تغییر راه ها اشکالی ندارد و باید از سوی مسئولان پیش برود، باید راه های خوبی برای اجرای قوانین ایجاد کنیم. روش ها باید بازنگری شوند، مقادیر را نمی توان تغییر داد، اما روش ها را می توان تغییر داد.

وی با تاکید بر اینکه باید عرصه نقد و اعتراض را رها کنیم و حضور ایشان در کانون های آزاد اندیشی و بحث، نقد و اعتراض اشکالی ندارد، گفت: اعتراض در جامعه اشکالی ندارد و می تواند منجر شود. بهبود، اما ما باید هرج و مرج را متوقف کنیم.

ادامه دارد…