کلیه، حالب و مثانه: ۱۴ بیماری شایع


بیماری های اورولوژیک چیست؟

اصطلاح «بیماری‌های اورولوژیک» به بیماری‌های دستگاه ادراری (کلیه، حالب و مثانه) در زنان و دستگاه ادراری و/یا اندام‌های تناسلی در مردان اشاره دارد. می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد. بیماری های اورولوژی ممکن است ماهیت مادرزادی یا اکتسابی داشته باشند.

سایر بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا و دیابت نیز تأثیر مستقیمی بر سیستم ادراری دارند. تغییر در شیوه زندگی، تغییرات آب و هوا و ساعات کار طولانی برخی از دلایل افزایش در نتیجه ابتلا به بیماری های اورولوژیک در میان جمعیت هند است.

۱۴ بیماری شایع کلیه، مثانه:

 1. عفونت های دستگاه ادراری عفونت در هر قسمت از سیستم ادراری از جمله مجرای ادرار، حالب، مثانه یا کلیه است. یک اختلال اورولوژیک بسیار رایج که تقریباً همه را حداقل یک بار در طول زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری توسط باکتری به نام E.coli ایجاد می شود که در ناحیه روده بزرگ و مقعد وجود دارد. عدم رعایت بهداشت و مقاربت جنسی از دلایل اصلی عفونت ادراری است زیرا ممکن است باعث انتقال باکتری E.coli از ناحیه مقعدی به جلوی مجرای ادرار، به مثانه و از آنجا به کلیه ها به حالب ها شود. برای از بین بردن عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.
 2. سنگ کلیه و مجرای ادرار شایع ترین و دردناک ترین بیماری های اورولوژی هستند. زمانی که مواد محلول در ادرار غلیظ شده و تبدیل به کریستال می شوند. با گذشت زمان، مواد بیشتری روی این کریستال ها رسوب می کنند و تبدیل به سنگ می شوند. بیماران از درد خفیف تا تهوع، استفراغ یا خون در ادرار شدید شکایت دارند. بیشتر سنگ ها از طریق ادرار دفع می شوند، مگر زمانی که بسیار بزرگ هستند، باید درمان شوند.
 3. هیپرپلازی خوش خیم پروستات (پروستات بزرگ شده) بزرگ شدن غیر سرطانی غده پروستات در مردان با افزایش سن است. پروستات در حال رشد به مجرای ادرار زیرین فشار وارد می کند که منجر به علائم دستگاه ادراری تحتانی مانند نیاز مکرر به ادرار کردن، مشکل در شروع ادرار و چکیدن در انتهای آن می شود.
 4. بی اختیاری ادرار استرسی (SUI) بسیاری از زنان در طول فعالیت‌های عادی مانند عطسه، سرفه، خندیدن، بلند کردن، ورزش کردن یا خم شدن و راه رفتن (در موارد شدید) نشت ادرار را تجربه می‌کنند. این بی اختیاری استرسی ادرار (SUI) نامیده می شود و ناشی از اضافه وزن بدن، زایمان طبیعی، یائسگی یا افزایش سن است. درمان بی اختیاری شامل دارو، جراحی کم تهاجمی و تمرینات کگل است.
 5. مثانه بیش فعال (OAB) با میل مکرر ناگهانی به ادرار کردن یا شب ادراری مشخص می شود. این میل به حدی قوی است که گاهی اوقات بیماران نمی توانند خود را به توالت برسانند. مصرف بیش از حد کافئین یا الکل، عفونت های ادراری، دیابت یا اختلال عملکرد عصبی باعث ایجاد اسپاسم تکانشی در مثانه و ایجاد OAB می شود.
 6. سیستیت بینابینیکه به عنوان سندرم درد مثانه نیز شناخته می شود. این یک بیماری مزمن است که بیشتر زنان را مبتلا می کند و با درد خفیف تا شدید، فشار، ناراحتی و میل شدید و مکرر برای ادرار کردن همراه است. علائم با علائم UTI همپوشانی دارند. داروهای خوراکی یا روش های جراحی همراه با تغییرات رژیم غذایی و تمرین مثانه برای درمان سیستیت بینابینی انجام می شود.
 7. اختلال در نعوظ در مردان با ناتوانی آلت تناسلی آنها در نعوظ یا حفظ آن برای مدت کافی برای تکمیل رابطه جنسی مشخص می شود. ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمون جنسی مردانه تستوسترون یا مشکلاتی در بافت عروقی آلت تناسلی باشد. ED منجر به عزت نفس پایین می شود و ممکن است مشکلاتی در رابطه با شریک زندگی ایجاد کند. درمان های جراحی و غیرجراحی همراه با مشاوره برای درمان اختلال نعوظ در دسترس هستند.
 8. افتادگی واژن در زنان یک بیماری اورولوژیک است که در آن مثانه آنها دیگر توسط عضلات واژن پشتیبانی نمی شود و به داخل واژن فرو می رود (حتی گاهی اوقات از آن بیرون زده است). این ممکن است در نتیجه افزایش سن، زایمان و یائسگی باشد. شرایط بسیار سختی است و ممکن است بیمار با مشکلات ادراری و بی اختیاری استرسی مواجه شود.
 9. سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان است که مردان را درگیر می کند. سن و ژنتیک در این امر نقش دارند. در مراحل اولیه به آرامی رشد می کند بدون اینکه علائمی از خود نشان دهد. در مراحل پیشرفته تر، علائم به صورت مشکل در ادرار کردن، وجود خون در ادرار یا مایع منی، درد در ناحیه کمر و لگن یا ناراحتی عمومی در ناحیه لگن قابل مشاهده است. اگر متوجه چنین علائم آزاردهنده ای شدید، با پزشک خود تماس بگیرید تا مداخلات درمانی به موقع انجام شود.
 10. سرطان مثانه تکثیر ناخواسته یا غیر طبیعی سلول ها در پوشش مثانه است. هرگز وجود خون در ادرار را که یکی از علائم اصلی بیماری است نادیده نگیرید. برای درمان این بیماری از جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می شود.
 11. سرطان کلیه. همانطور که از نام آن پیداست، این سرطان در کلیه ها به دلیل رشد بدخیم سلول های کلیوی (معروف به سرطان سلول کلیه) یا سلول های انتقالی پوشاننده لگن کلیه است. اگرچه علل دقیق آن ناشناخته است، اما چاقی، سیگار کشیدن، فشار خون بالا و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص مانند آزبست نقش مهمی دارند.
 12. سرطان بیضه هنگامی که سلول های بیضه در مردان در هر گروه سنی رخ می دهد بدخیم می شوند. توده، درد یا تورم در بیضه اولین علامت سرطان بیضه است. با جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی قابل درمان است. خطر در افرادی که در گذشته آزمایشات نزول نکرده داشتند، بیشتر است.
 13. پروستاتیت التهاب غده پروستات در مردان جوان و میانسال است. در بیشتر موارد، پروستاتیت در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. هر گونه آسیب به ناحیه لگن به دلیل عمل جراحی یا ورزش های فعال ممکن است منجر به پروستاتیت شود. همچنین ممکن است یک اثر پس از عفونت دستگاه ادراری (UTI) باشد.
 14. تنگی مجرای ادرار به عنوان باریک شدن مجرای ادرار که منجر به تضعیف جریان ادرار و تخلیه ناقص مثانه می شود، تعریف می شود. در مردان نسبت به زنان شایع تر است. تنگی مجرای ادرار پس از هیپرپلازی خوش خیم، دومین بیماری شایع اورولوژیک در بین مردان در نظر گرفته می شود. این بیماری در اثر شرایط مختلفی مانند ضربه، التهاب، مداخلات پزشکی مانند جراحی کم تهاجمی برای برداشتن سنگ‌های کلیه و حالب و برداشتن سنگ‌های کلیه و حالب ایجاد می‌شود یا حتی می‌تواند به عنوان عارضه قرار دادن کاتتر حالب برای مدت طولانی رخ دهد. خطر سرایت عفونت به کلیه ها زیاد است، بنابراین درمان فوری ضروری است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر