22
مهر

کنسرسیوم پشت پروژه پگاسوس برنده جایزه روزنامه نگاری اتحادیه اروپا شده است


بروکسل (AP) -کنسرسیوم روزنامه نگاران پشت تحقیق پروژه Pegasus در مورد بدافزارهای گروه NSO مستقر در اسرائیل است که ثابت کرد از آن برای جاسوسی روزنامه نگاران ، فعالان حقوق بشر و فعالان ضد فساد استفاده می شود. سیاست ، برنده اولین جایزه شد روزنامه نگاری در اتحادیه اروپا

پارلمان اروپا در بیانیه ای اعلام کرد: “انتشار بیش از 50،000 تلفن همراه انتخاب شده برای نظارت بر مصرف کنندگان توسط شرکت اسرائیلی NSO Group نشان می دهد که چگونه از این فناوری در طول سالها استفاده شده است.”

این فهرست توسط سازمان غیردولتی پاریس و گروه حقوق بشر عفو بین الملل تهیه و در 16 سازمان جدید توزیع شد. روزنامه نگاران بیش از دوازده نفر را از 1000 نفر در 50 کشور جهان می شناسند که طبق گزارشات مشتریان NSO برای نظارت احتمالی انتخاب کرده اند.

به گفته واشنگتن پست ، یکی از اعضای کنسرسیوم ، این روزنامه شامل 189 روزنامه نگار ، بیش از 600 سیاستمدار و مقام دولتی ، حداقل 65 مدیر تجاری ، 85 فعال حقوق بشر و چند رئیس دولت است. روزنامه نگاران مانند آسوشیتدپرس ، رویترز ، CNN ، وال استریت ژورنال ، لوموند و فایننشال تایمز برای سازمان ها کار می کنند.

اولین جایزه اتحادیه اروپا با مبلغ 20000 یورو (تقریباً 23000 دلار) به دافنه کاروانا گالیزیا و ادای احترام به روزنامه نگار تحقیقی مالت که چهار سال پیش در حمله خودروی بمب گذاری شده کشته شد اهدا شد.