گزارش از رهبران و عقب مانده های بازپرداخت برنامه سلامت دیجیتال اروپا نام می بردکانال بازپرداخت برای برنامه های سلامت دیجیتال در اروپا به طور سنتی طولانی و پیچیده بوده است.

اما تحلیل جدید Research2Guidance (R2G) پیش‌بینی می‌کند که فرصت‌های بازپرداخت در چند سال آینده به طور قابل توجهی بهبود خواهند یافت.

یک گزارش R2G کشورهای اروپایی را بر اساس وضعیت فرآیند بازپرداخت سیستم بیمه سلامت عمومی به گروه‌هایی از رهبران، دنبال‌کنندگان سریع، گواهی‌دهنده‌ها و عقب مانده‌ها دسته‌بندی کرده است.

آلمان، بلژیک و فرانسه پیشرو هستند که فرآیندهای بازپرداخت استانداردی را در محل دارند یا به زودی راه اندازی می شوند.

دنبال کنندگان سریع عبارتند از: ایتالیا، هلند، اتریش، فنلاند، ایرلند، لوکزامبورگ، سوئد، دانمارک و سوئیس که تمایل خود را برای اجرای بازپرداخت فرآیندهای استاندارد در آینده ابراز کرده اند.

گواهی‌دهنده‌ها شامل اسپانیا (منطقه آندلس)، پرتغال و بریتانیا هستند که گواهی را بر اجازه دسترسی مستقیم به سیستم بازپرداخت قانونی اولویت می‌دهند.

کشورهای باقیمانده اتحادیه اروپا به عنوان عقب مانده طبقه بندی می شوند که هیچ نشانه ای از اجرای چارچوب بازپرداخت به زودی نشان نمی دهد. اینها عبارتند از استونی، مجارستان، کرواسی، یونان، لتونی، لهستان، بلغارستان، اسلواکی، لیتوانی، مالت، جمهوری چک، جمهوری قبرس، رومانی، نروژ و ایسلند.

چرا مهم است

در گذشته هیچ فرآیند استاندارد شده ای برای فروشندگان سلامت دیجیتال وجود نداشت تا برنامه های تجویز شده خود را توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در اروپا دریافت کنند، همانطور که برای داروها یا دستگاه های پزشکی جدید وجود دارد. با این حال، این در حال حاضر در حال تغییر است.

به R2G، یک طرح اتحادیه اروپا برای ورود به بازار برای یک اپلیکیشن سلامت دیجیتال باید در مرحله فرآیندهای بازپرداخت استاندارد کشور لحاظ شود تا از تخصیص ناکارآمد منابع جلوگیری شود.

زمینه بزرگتر

روند سریع برنامه های کاربردی سلامت دیجیتال آلمان (DiGA) که تحت قانون مراقبت های بهداشتی دیجیتال ۲۰۱۹ ایجاد شده است، اجازه می دهد برنامه ها توسط پزشکان تجویز شوند و هزینه ها از طریق بیمه سلامت آلمان بازپرداخت شوند.

ارائه دهندگان برنامه باید به موسسه فدرال داروها و تجهیزات پزشکی (BfArM) ثابت کنند که راه حل های آنها می تواند مراقبت از بیمار را بهبود بخشد. تا به امروز بیش از ۲۸ برنامه تأیید شده وجود دارد که اخیراً برنامه Cara Care برای مشکلات گوارشی به فهرست اضافه شده است.

بلژیک همچنین در ژانویه ۲۰۲۱ اعلام کرد که یک طرح بازپرداخت اپلیکیشن سلامت دیجیتال را راه اندازی خواهد کرد. برنامه‌هایی که دارای علامت CE به‌عنوان یک دستگاه پزشکی هستند، در پلتفرم mHealthBelgium فهرست شده‌اند که اطلاعات مرتبط و مورد نیاز را برای بیماران، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و مؤسسات مراقبت‌های بهداشتی متمرکز می‌کند.

در اکتبر ۲۰۲۱، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کرد که قصد دارد با در دسترس قرار دادن درمان‌های دیجیتال با نسخه از طریق سیستم بهداشت قانونی، راه آلمان را دنبال کند. انتظار می رود نسخه استاندارد شده DiGA در سال ۲۰۲۲ عرضه شود.

در رکورد

Vibhindika Chawla، تحلیلگر و مشاور سلامت دیجیتال R2G، گفت: “در اروپا، بازپرداخت راه حل سلامت دیجیتال هنوز استاندارد طلایی برای کسب درآمد است. خوب است که کشورهای اتحادیه اروپا از آلمان الگوبرداری می کنند و فرآیندهای بازپرداخت استانداردی را ایجاد می کنند. برای برنامه‌های سلامت دیجیتال. بلژیک و فرانسه پیشرفته‌ترین‌ها هستند. مدتی طول می‌کشد تا شرکت‌های سلامت دیجیتال بتوانند به منابع درآمد قابل توجهی از کانال بازپرداخت تکیه کنند. کانال‌های دیگر همچنان مرتبط هستند.”

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر