گزارش هیجان انگیز و نگران کننده در واکنش به ادعای فیفا مبنی بر جام جهانی ۲۰۲۲ بدون کربن/ قطر و فیفا تقلبی است!


هشت استادیوم ساخته شده برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در مرکز لندن قرار خواهند گرفت. ظاهرا یکی از مزایای زیست محیطی جام جهانی قطر نسبت به مسابقات قبلی فاصله کم ورزشگاه ها و بی نیاز شدن از سفر هوایی است. با این حال، دیلی میل گزارش می دهد که گزارش اخیر نگرانی هایی را در مورد تعهد فیفا و قطر به میزبانی اولین جام جهانی بدون کربن ایجاد کرده است.

از ۱۶۱۰ کیلومتر تا ۵۵ کیلومتر

در روسیه ۲۰۱۸، بین شهرهای قابل قبول St. پترزبورگ در شمال و کراسنودار در جنوب. بنابراین هواداران، رسانه ها، کارکنان پشتیبانی و تیم ها مجبور شدند در سراسر کشور پرواز کنند و در این سفر دی اکسید کربن منتشر کنند. این بار در سراسر سال ۲۰۲۲، حداکثر فاصله بین دو استادیوم ۵۵ کیلومتر و حداقل فاصله تنها ۷ کیلومتر است.

علاوه بر این، سیستم متروی جدید ساخته شده، پنج زمین ورزشی را به هم متصل می کند و تیمی از اتوبوس های برقی اختصاصی را به سه استادیوم دیگر می آورد. در این بین، تیم ها می توانند مکانی را انتخاب کنند و همیشه در آنجا بمانند. اگرچه جایزه جام جهانی در قطر محل بحث و جدل بوده و منجر به اتهامات مکرر در مورد نقض حقوق بشر در حین ساخت ورزشگاه ها و خدمات اولیه شده است، اما مقامات فیفا و قطر تلاش کردند تا با یکپارچگی زیست محیطی آن مقابله کنند. برای اولین بار، فیفا می گوید که “متعهد به برگزاری کامل ترین جام کربن جهان است.”

فریب فیفا

اما با وجود تعداد محدود سفرهای مورد نیاز برای تماشای مسابقه، کمپین ها هشدارهای جدیدی در مورد تأثیر محیط رقابتی صادر کرده اند. فیفا و کمیته اجرایی قطر که میزبان این رقابت‌ها هستند، در این گزارش به وضوح متهم به گمراه کردن هواداران با ادعای اینکه جام جهانی جنبه کربنی ندارد، هستند.

دیده بان بازار کربن که با اتحادیه اروپا و سایر سازمان های بین المللی برای نظارت بر دی اکسید کربن همکاری می کند، تنها شش ماه قبل از مسابقه به اتهامات فیفا مشکوک شده است.

جیل دوفراسن، نویسنده این گزارش گفت: دیدن کاهش چشمگیر اثرات تغییرات آب و هوایی برای جام جهانی بسیار عالی است. اما موضوع کمبود کربن قابل اعتماد نیست. با وجود عدم شفافیت، شواهد نشان می‌دهد که گازهای گلخانه‌ای در این سیستم جهانی بسیار بیشتر از انتظار سازمان‌دهندگان خواهد بود و کربنی که برای پرداخت این گازها استفاده می‌شود بعید است. تأثیر کافی بر آب و هوا داشته باشد.»

فیفا تخمین می زند که جام جهانی ۳.۶ میلیون تن دی اکسید کربن تولید خواهد کرد که بیش از ۲.۱ میلیون تن تولید شده در روسیه در سال ۲۰۱۸ و در بیش از ۷۱ کشور در سراسر جهان است.

گزارش ناراحت کننده ای که به ادعای فیفا درباره کربن/جام جهانی و فیفا پاسخ می دهد فریبنده است!

مشکل محل اقامت و فضای کم

برخی از مزایای نزدیکی به استادیوم ها در قطر ممکن است از بین برود زیرا گروه های هوادار می ترسند که همه هواداران میهمان جایی برای اقامت پیدا نکنند. انتظار می رود بیش از یک میلیون بازدید کننده از این کشور خاورمیانه که تنها ۱۳۰۰۰۰ اتاق هتل دارد، بازدید کنند. کشورهای همسایه هم اکنون خود را برای پذیرایی از هواداران آماده می کنند، جایی که هواداران باید برای تماشای بازی ها پرواز کنند که هزینه های مالی و زیست محیطی قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.

با این حال، نگرانی های CMW بر اساس نحوه اندازه گیری و پرداخت دی اکسید کربن فیفا و قطر است. آنها به ویژه از ساخت و ساز استادیوم هایی انتقاد می کنند که عمدتاً از ابتدا در بیابان ساخته شده اند. از هشت استادیوم میزبان مسابقات ۳۲ کشوری، هفت ورزشگاه جدید و هشتمین استادیوم خلیفه است که برای جام جهانی که از ۲۱ نوامبر آغاز می شود، بازسازی شده است. این تأثیر بسیار زیادی بر انتشار کربن داشته است، اما برگزارکنندگان مسابقه تنها بخش کوچکی از آن را در محاسبات خود می گیرند.

در این گزارش همچنین آمده است که این ورزشگاه ها به طور خاص برای جام جهانی ساخته شده اند و دوحه، پایتخت قطر، یک استادیوم بزرگ پیش از مسابقات دارد. در این گزارش آمده است: استفاده آینده از این تعداد ورزشگاه در چنین فضای کوچکی به خوبی مشخص نیست.

تحت سوال پرداخت کنید

قطر کشور بسیار کوچکی است. این کشور تنها ۲.۹ میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۲.۵ میلیون نفر از آنها کارگران خارجی هستند و تقریباً نصف وسعت ولز در منطقه است. از نظر فوتبالی، این کشور از لیگ ستارگان قطر، رقابتی برای ۱۲ تیم برتر، حمایت می کند. السد، موفق ترین گروه آنها به نام رئیس جمهور، تنها ۱۵۰۰ تماشاگر خانگی را در دوحه جذب می کند. به گزارش وب سایت SoccerCritic، تماشاگر بزرگ بعدی تیم مسابقات الریان است که تا سال ۲۰۲۰ ۷۰۸ هوادار را به خود جذب کرد. بنابراین، به نظر نمی رسد تمایل به تماشای فوتبال قطر میراث فوتبالی با بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر را توجیه کند. .

گزارش ناراحت کننده ای که به ادعای فیفا درباره کربن/جام جهانی و فیفا پاسخ می دهد فریبنده است!

باورهای غلط

علاوه بر این، CMW می گوید که در نحوه پرداخت دی اکسید کربن «تردید» دارد. در این گزارش آمده است: «سناریوهای جدیدی به طور خاص برای مسابقه ایجاد شده است که سؤالاتی را در مورد اعتبار و استقلال طرح ایجاد کرده است. پروژه های ثبت شده در حال حاضر پتانسیل ایجاد درآمد برای متعادل کردن رقابت گرمایش جهانی را ندارند. چنین بدهی بدی را نمی توان «در دنیا شکست».

طرح هایی که کاشت درخت و علف در بیابان را پیشنهاد می کنند نیز ایده های “بی اثر” تلقی می شوند. مقامات قطری گفته‌اند که بعد از این رقابت‌ها اندازه برخی از ورزشگاه‌ها را کاهش خواهند داد، اما شش مرکز با ظرفیت بین ۲۰ تا ۴۵ هزار نفر باقی خواهند ماند. بزرگترین ورزشگاه خلیفه خواهد بود، در حالی که حدود نیمی از صندلی های پنج استادیوم دیگر حذف خواهند شد. استادیوم لوسیل برای ایجاد خدمات عمومی و آموزشی تخریب خواهد شد و استادیوم ۹۷۴ که از کانتینرهای حمل و نقل تشکیل شده است، به طور کامل تخریب خواهد شد.

برگزارکنندگان در وب‌سایت خود گفتند: «قطر پیشنهاد می‌دهد تا صندلی‌های استیج تجزیه شده را به کشورهایی که به تجهیزات ورزشی نیاز دارند ارائه دهد، بنابراین آنها از توسعه فوتبال حمایت می‌کنند. کمیته اجرایی معتقد است که این سیاست تضمین می کند که استادیوم های مناسب قطر پس از سال ۲۰۲۲ باقی خواهند ماند.

نظر فیفا

کمیسیون عالی و فیفا به شدت بررسی CMW درباره شکایات بی‌طرفی کربن جام جهانی و اقدامات برای اندازه‌گیری و پرداخت برای انتشار گازهای گلخانه‌ای را به چالش کشیده‌اند. سخنگوی کمیته تدارکات عالی در دیلی میل گفت: “تصمیم در مورد تعهد دادگاه عالی به اولین جام جهانی بدون کربن بر اساس تئوری ها و نادرستی ها است. ما در مسیر برگزاری یک جام جهانی بدون کربن هستیم. اگرچه همه مسابقات در داخل و اطراف دوحه، پروازهای داخلی وجود نخواهد داشت، و متروی پیشرفته دوحه به عنوان یک مرکز حمل و نقل مورد استفاده قرار خواهد گرفت که توسط حدود ۸۰۰ اتوبوس برقی جدید پشتیبانی می شود. نیروگاه خورشیدی جدید ۸۰۰ مگاواتی با مساحت . ۱۰ کیلومتر مربع، برای سال‌های آینده بازسازی خواهد شد، و منطقه جدید یک میلیون فوت مربعی خدمات سرگرمی، کاهش گرمای خانه و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را ارائه می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: سطح گازهای گلخانه ای که در زمان آماده سازی و برگزاری مسابقات اجتناب ناپذیر است، با سرمایه گذاری در وام های کربن پذیرفته شده و تایید شده بین المللی کاهش می یابد. تصمیم دیوان عالی برای بازگرداندن شفافیت و شفافیت برای انتشار مسئول کربن باید جدی گرفته شود نه انتقاد.»

فیفا گفت: «فیفا صاحبان خود را در هیچ کجا گمراه نکرده است. سخنگوی فیفا گفت: فیفا کاملاً از خطراتی که رویدادهای مهم برای اقتصاد، محیط زیست و مردم و جامعه ایجاد می کند آگاه است و برای رسیدگی به این پیامدها و فرصت ها برای کاهش و تشدید پیامدهای نامطلوب تلاش می کند. رقابت آشکار خواهد شد.”

فیفا اعلام کرده است که توسعه استادیوم ها “شامل طرح های دقیق میراث و فرآیندهای تجاری قبل و بعد از رویداد” است، بنابراین منطقی است که سازمان دهندگان گازهای حرارتی را از محل ساخت و ساز تا زمان استفاده از جام جهانی تامین کنند. وی افزود: «سازمان‌دهندگان متعهد به اندازه‌گیری، کاهش و پرداخت هزینه‌های انتشار گازهای گلخانه‌ای در طول جام جهانی ۲۰۲۲ هستند، زیرا آنها با راه‌حل‌های کم کربن در قطر و محیط‌زیست پیش می‌روند.»

قطر ۲۰۲۲ در تلاش برای کاهش انتشار کربن، از جمله برنامه‌ریزی پایدار و ساخت استادیوم‌ها، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاشت ۵۰۰۰۰۰ متر مربع چمن و همچنین درختان تقریباً ۷۰۰۰۰۰ که بیشتر آنها به خشکی مقاوم هستند و درختچه‌ها در استادیوم‌ها و جامعه وجود دارد. او تاکید می کند که مناطقی که با آب مورد استفاده مجدد قرار می گیرند.

گزارش ناراحت کننده ای که به ادعای فیفا درباره کربن/جام جهانی و فیفا پاسخ می دهد فریبنده است!