گوش و چشم مردم محترم است – پایگاه خبری مدرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; در ماه‌های اخیر یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که در جامعه مطرح شده بحث «امر به معروف و نهی از منکر» است و قرائت‌های مختلفی در این باره مطرح شده و درگیری‌هایی که وجود دارد بحث‌های زیادی را در جامعه به‌وجود آورده است.

در این میان رسانه ملی نیز این اتفاق را نادیده نگرفت و گاه اظهارات مطرح شده در برنامه های دیگر به جنجال های کنونی دامن زد و در این میان اگر برخی کارشناسان این گونه بحث ها را نادرست و بیش از حد می دانستند، از سوی دیگر برخی دیگر چنین می دانستند. بحث ها اشتباه و بیش از حد باشد. کارشناسان نیاز به برنامه ریزی را دیدند.آنها در شرایط فعلی می دانند. این گروه معتقدند عملکرد رسانه ملی در برخورد با موضوع حجاب و امر به معروف و نهی از منکر در این سال ها بسیار ضعیف بوده است.

در گفت و گو با محمدحسین کشکولی (دبیر شورای آموزش و پرورش سیما و مدیر شبکه قرآن و عترت) به این موضوع پرداخته ایم که در ادامه می خوانید:

در ماه محرم همواره بحث امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از اهداف قیام امام حسین(ع) مطرح می شود. امروزه این موضوع یکی از موضوعات مهم در جامعه ماست و برداشت های متفاوتی از آن توسط افراد مختلف وجود دارد و همین تفاسیر متفاوت باعث تنش شده است. آیا رسانه ملی برنامه خاصی برای مقابله با این موضوع و رفع اختلافات موجود دارد؟

بحث های دانشگاهی و عمیق نهضت عاشورا که یکی از آنها موضوع امر به معروف و نهی از منکر است، موضوع بسیاری از برنامه های رادیویی خواهد بود.

امر به معروف و نهی از منکر مفهومی نظری، عمیق و فراگیر دارد که از نهضت عاشورا به امروز می رسد، اما این مقوله یک بعد اجتماعی و سیاسی نیز دارد که باید در برنامه های خبری و تحلیلی به صورت سیاسی حل شود. لازم به ذکر است ایام ماه محرم مقتضیاتی دارد و مردم با شور و نشاط حسینی در عزاداری شرکت می کنند، سعی می کنیم این شور و شعور را با عقل سلیم تلفیق کنیم و بحث بر سر موضوعاتی از جمله امر به معروف و نهی از منکر است. چیز. از موضوعات مهمی که مد نظر ماست، قطعا در این ده روز نمی توان این موضوع را از همه جهات بررسی کرد. این موضوع یکی از مهم ترین مسائل ماست که باید در طول سال به عنوان یک اولویت و یک ضرورت با آن برخورد شود.

امروزه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به یک موضوع سخت تبدیل شده است و می بینیم که هر تعبیری عوارض دارد. چه تدابیری در رسانه ملی برای جلوگیری از این تنش دارید؟

ما در جامعه مسائل حساس زیادی داریم و متأسفانه در شرایطی هستیم که هر موضوعی که به آن بپردازیم تبدیل به یک موضوع انتقادی و حاشیه ای می شود. اولاً باید بگویم که من این تصور را قبول ندارم که همه یا اکثر کارشناسان صداوسیما اظهاراتی داشته باشند که موجب طرد اجتماعی شده است. وقتی وارد موضوعاتی می‌شوید که در جامعه بسیار مورد بحث و چالش است، طبیعی است که بخشی از جامعه با آن موافق یا مخالف باشد و بحث بر اساس جامعه باشد. ممکن است نظر دهنده در موضوع مورد بحث، عالم، عالم دین یا مجتهد باشد، ولی نظر او با نظر دیگری موافق نباشد، طبیعتاً حدی ایجاد می کند. مگر اینکه بگوییم نیازی نیست در مورد مسائل جدی صحبت کنیم، باید به مسائل ساده و سریعی بپردازیم که تغییر نمی کنند. چنین رویکردی نمی تواند سازنده باشد. به نظر من باید سعی کنیم توانایی خود را در شنیدن صداهای مختلف افزایش دهیم و البته این نباید دلیلی برای حرف های بیهوده باشد. برخی از کلمات واقعا اشتباه هستند و نمی توان از آنها محافظت کرد.

من فکر می کنم موضوع امر به معروف و نهی از منکر موضوعی است که جنبه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی دارد و دارای دیدگاه های متضاد، متناقض و سازگار است و نمی توان از این دیدگاه ها چشم پوشی کرد. از طرفی عده ای از افراد جامعه مشغول انجام این کار در حوزه هستند.

نظر من این است که اگر به اصول و مبانی و حدود خود برگردیم، صریح و صریح صحبت کنیم و چارچوب شرعی و شرعی خود را باور کنیم، سپس صحبت کنیم، بسیاری از این مسائل کنار گذاشته می شود، اما متأسفانه عده ای می خواهند آن را بشکنند. ، نادیده بگیر. توضیحی در مورد این اصول.

در این میان انتقاداتی از صدا و سیما وجود دارد. برخی می گویند این رسانه در بررسی موضوعات مختلف کاملاً یک طرفه است و نظرات مخالفان و موافقان را در نظر نمی گیرد و این موضوع به بحث امر به معروف و نهی از منکر نیز منتقل می شود.

فکر نمی کنم بتوان این انتقاد را به همه فعالیت های رسانه ملی وارد کرد و معتقدم صداوسیما مسائل مختلف را از یک سو به طور کامل بررسی می کند. در واقع، برنامه‌ها و برنامه‌های زیادی بوده است که در آن افراد با دیدگاه‌های مختلف حضور یافته و به بحث و مناظره پرداخته‌اند و حتی برنامه‌های چالش برانگیز زیادی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است. پس من این اتهام را قبول ندارم که تلویزیون فقط در سرویس اول و یک نگاه خاص بوده است. برنامه های مختلفی با میهمان برای مناظره و مخالف مناظره پخش شده است و قطعاً برنامه های دیگری را نیز در این راه خواهیم دید، اما مهمانان افرادی محترم، باوقار و جدی بوده اند که به قانون و دستورات دینی احترام می گذارند. تلویزیون موظف است به کسانی که در چارچوب صحبت می کنند، تریبون بدهد. هیچکس نمی تواند خلاف قانون حرف بزند و اگر فردی قصد انتقاد از قانون را داشته باشد، جای این بحث در دادگاه اسلامی است که در آنجا نتیجه خوبی گرفته می شود و در صورت وجود اشکال، قانون اصلاح می شود.

البته نقد قانون در حوزه های مختلف در شبکه های اجتماعی ایرادی ندارد، اما میدان دادن به فردی که بخواهد به کلی از طرح قانون و مسائل مهم دین چشم پوشی کند، قطعاً اشتباه است. باید برنامه ریزی شود و بر اساس آن برنامه مسائل کشور را مطرح کرد. افرادی که قانون و اسلام را با هر نظری می پذیرند می توان به آنها تریبون داد و به صدای و انتقاد آنها گوش فرا داد.

فکر نمی کنید هنوز شنیدن نظرات مختلف در برنامه های تلویزیونی مختلف ضروری نیست؟

بله، شنیدن صداها و نظرات متفاوت نسبت به رسانه ملی ضروری است. شاید اگر کرسی های آزاد اندیشی که امام خمینی (ره) ذکر کرده بودند در دانشگاه ها راه اندازی می شد، بسیاری از سؤالات مطرح شده از سوی جامعه در دانشگاه پاسخ داده می شد. بحث های علمی، دانشگاهی و دانشگاهی برای مخاطب عام نیست و نباید مردم را مجبور به شنیدن این بحث ها کنیم. موضوعاتی که درک آنها به سواد بالایی نیاز دارد و ممکن است افراد عادی پس از شنیدن آنها دچار تردید شوند. بنابراین باید فرصت ایجاد بحث های سطح بالا در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد، با این حال لزوم پرداختن به نظرات مختلف در رسانه ملی را رد نمی کنم. بحث در مورد مسائل دینی واقعاً باید زیاد شود، قطعاً ما ضعف هایی داشتیم که باید اصلاح شود، اما متأسفانه برخی اظهارنظرها درباره صدا و سیما منصفانه نیست.

چه محدودیت هایی در مورد اجرای تلویزیونی فکر می کنید؟

اینکه چرا موضوعاتی مانند امر به معروف و نهی از منکر و حجاب در رسانه ملی کمتر دیده می شود، تردید وجود دارد. بله، باید بیشتر به این مسائل توجه کنیم، اما بسیاری از موضوعاتی که منتقدان تلویزیون از ما انتظار دارند به آن پرداخته شود، اصلا نباید در رسانه ملی مطرح شود. یعنی برخی توقعات از رسانه ملی درست نیست، مردم چه گناهی کرده اند که باید درباره مسائل خود بحث هایی را بشنوند که ربطی به مسائل ملی ندارد. گوش و چشم مردم محترم است و بیشتر بحث ها در واقع مربوط به طبقات بالاست.

من این نظر را دارم که اگر در مورد تعریف امر به معروف و نهی از منکر و حجاب به طور کامل صحبت کنیم، قطعاً شبهات و درگیری های زیادی در مورد این مسائل در جامعه وجود نخواهد داشت. با وجود این محدودیت ها، تلاش اهالی تلویزیون در راه های مختلف از جمله خبر، قرآن، برنامه «بدون توقف» و … را نباید نادیده گرفت. اگر از تصمیم گیری های کلی دست برداریم و صادقانه نگاه کنیم، نقاط ضعف و قوت واقعی در کنار هم خود را نشان خواهند داد.