۱۵ هزار دلار میاد؟!


به گفته این استاد دانشگاه، «بدون شک نرخ ارز پس از اجرای توافق کاهش می یابد، اما میزان این کاهش به اراده بانک مرکزی بستگی دارد».

به گفته این استاد دانشگاه، «بدون شک نرخ ارز پس از اجرای توافق کاهش می یابد، اما میزان این کاهش به اراده بانک مرکزی بستگی دارد».

به گزارش نامه نیوز، توافق برای بازگرداندن برجام هنوز مراحل پایانی خود را طی نکرده است، بازار مالی در حال مقابله با آن است و شاهد افت قیمت هستیم. حال این سوال پیش می‌آید که با آزاد شدن ارز ممنوعه ایران در کشورهای دیگر و بازگرداندن نفت عادی یک خارجی، در صورت قطعی شدن و اجرایی شدن این توافقنامه از نظر قانونی، تکلیف قیمت ارز چه می‌شود؟

آلبرت بغزیان درباره تاثیر تمدید توافق برجام بر قیمت پول گفت: هرکس امروز قیمت پول را بعد از اجرای توافق پیش بینی کند واقعیت نخواهد داشت، یعنی از این پس اعلام نمی شود که قیمت دلار با اجرای توافق به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان افزایش می یابد.

وی پاسخ بانک مرکزی را به توافقی مهم خواند و ادامه داد: بانک مرکزی بودجه دولت را از محل تبدیل دلار به ریال تامین می کند. بنابراین وقتی دلار ارزان می شود، اگرچه میزان ارز افزایش می یابد، اما موضوع اصلی این خواهد بود که برای تبدیل آن به ریال چه مقداری باید افزایش یابد. بنابراین دولت برای حمایت از بودجه خود شروع می کند تا قبل از این اتفاق ببیند قیمت دلار چقدر خواهد بود. سپس قیمت دلار مشخص می شود. حالا ممکن است قیمت دلار ۱۸ هزار تن یا ۳۰ هزار تومان باشد.

این استاد دانشگاه درباره واکنش بازار به نتیجه مذاکرات گفت: هر زمان صحبت از توافق می شود، نرخ دلار کاهش می یابد و هر زمان که مذاکرات به نتیجه می رسد، قیمت ارز افزایش می یابد. پس شکی نیست که توافق بهتر از مخالفت است، زیرا به هر حال برای کشور پول در می آید و دست دولت برای رفع نیازهای مردم باز می شود.

وی افزود: موضوع بعدی قیمت اجناس و مواد است که با افزایش قیمت دلار این قیمت ها بالا رفت. آیا این قیمت ها پس از اجرای توافق و کاهش قیمت دلار کاهش می یابد؟ آیا صنایع بورسی ما افت قیمت ارز در بخش صادرات را قبول دارند؟ پس همه این عناصر می توانند مانع و پشتیبان در برابر کاهش ارزش دلار باشند. اگر سهام به عنوان یک محدودیت عمل کند، قیمت شیر ​​ثابت می ماند و قیمت مرغ ثابت می ماند.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: کاهش نرخ ارز بدون شک پس از اجرای توافق کاهش می یابد اما میزان این کاهش به اراده بانک مرکزی بستگی دارد. این تصور که دلار داخلی باعث کاهش نرخ ارز در بازار می شود اشتباه است. دلار محلی چقدر است؟ آنهایی که از ۱۵ هزار تومان و ۱۸ هزار تومان بعد از بازگرداندن برجام صحبت می کنند، مربوط به آثار موقت توافق است، زیرا پس از آن دوباره قیمت افزایش می یابد، زیرا کسانی که از تحریم سود می برند اجازه قیمت را نمی دهند. پول به راحتی پایین می آید “