۳ علت بی اختیاری ادرار – وبلاگ Credihealth


بی اختیاری ادرار زمانی رخ می دهد که فرد بدون اطلاع یا حتی تلاشی ادرار نشت کند. این اتفاق کاملاً تصادفی است و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. اگرچه در زنان و افراد مسن شایع تر است، بی اختیاری به راحتی با دارو و تغییر سبک زندگی قابل درمان است. اینجا ۳ علل بی اختیاری:

مشکلات کنترل مثانه آزاردهنده، شرم آور هستند و در صورت عدم درمان برای مدت طولانی می توانند به مرور زمان بدتر شوند. فیزیولوژی پشت بی اختیاری ادرار زمانی است که ماهیچه های اطراف مثانه بدون هشدار شل می شوند و باعث نشت ادرار می شود، اما برخی از دلایل رایج این وضعیت وجود دارد که بسیاری از افراد ممکن است درباره آنها ندانند.

همچنین بخوانید: علائم هشداردهنده مهم که کسی به درمان سلامت روان نیاز دارد

آسیب عصبی

برخی بیماری ها و شرایطی که منجر به آسیب عصبی می شوند می توانند باعث بی اختیاری شوند. شرایطی مانند بیماری پارکینسون و اسکلروز چندگانه با پیشرفت بیماری می تواند مثانه را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی موارد، نشت ادرار باعث عفونت می شود که منجر به مثانه نوروژنیک می شود. این یک بیماری جدی است که در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب کلیه شود.

بی اختیاری ناشی از آسیب عصبی را می توان با آنتی بیوتیک ها و سایر داروها درمان کرد، با این حال برخی از بیماران ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. هدف اصلی حذف یا کاهش عفونت تا حد امکان و تلاش برای تقویت عضلات مثانه است که ضعیف شده اند. این را می توان از طریق تمرینات کف لگن انجام داد، مانند تمرینات کگل که مردان می توانند انجام دهند.

عمر

نمی توان از پیری جلوگیری کرد. با افزایش سن، تمام ماهیچه ها، استخوان ها، تاندون ها و اندام ها شروع به از دست دادن عملکرد و ضعیف شدن می کنند. این یک روند عادی زندگی است، اما می تواند باعث بی اختیاری شود. با بزرگتر شدن مثانه، نمی تواند این مقدار ادرار را در خود نگه دارد و شروع به نشت می کند. هر چه سن فرد بالاتر می رود، انقباضات غیرارادی و غیرقابل کنترل مثانه بیشتر می شود.

به همین دلیل است که خانه های سالمندان از بالش تخت برای پوشاندن و محافظت از ملحفه ها و تشک ها در برابر نشت ادرار استفاده می کنند. رایج ترین انواع تخت برای کمک به این امر هستند بالش های تخت سازگار با محیط زیست. حتی برای کودکان خردسال، این پدهای تخت برای هر پدر و مادری که سعی می‌کنند آن‌ها را آموزش دهند مفید است. ممکن است برای کودک بی اختیاری در نظر گرفته نشود زیرا آنها هنوز در حال یادگیری نحوه کنترل مثانه هستند.

بارداری و زایمان

بدن زن در طول بارداری دچار تغییرات بیولوژیکی عمده ای می شود. در طول این نه ماه، هورمون ها برای سازگاری با کودک در حال رشد تغییر می کنند. این باعث افزایش وزنی می شود که می تواند به مثانه مادر فشار وارد کند و باعث بی اختیاری شود. بیشتر از سه ماهه دوم بارداری رخ می دهد، اما اگر جنین سنگین تر باشد، می تواند زودتر شروع شود.

حتی پس از زایمان نیز به دلیل ضعف عضلات واژن و مثانه از زایمان، این مشکل ممکن است باقی بماند. در برخی موارد، این باعث افتادگی اندام لگنی می شود که زن کنترل کمی بر آن دارد. ممکن است نیاز به جراحی باشد، اما بیشتر زنان فقط نیاز به استراحت و برخی از تمرینات برای تقویت آن عضله.

بی اختیاری ادرار چیزی نیست که از آن ترسید. به راحتی با دارو قابل درمان و کنترل است و بیشتر علل این عارضه کاملاً خارج از کنترل فرد است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر