۳ مزایا و خطرات آندوسکوپی – بلاگ Credihealth


آیا از بیماری در دستگاه گوارش رنج می برید؟ اگر بله، ممکن است آندوسکوپی انجام دهید. آندوسکوپی یک روش پزشکی است که پزشک می تواند برای معاینه دستگاه گوارش فوقانی شما انجام دهد. پزشک این کار را با استفاده از یک لوله با نور و دوربین متصل به آن انجام می دهد. از آنجا، سیستم گوارش شما بر روی یک صفحه رنگی منعکس می شود تا به پزشک کمک کند دستگاه گوارش شما را ببیند. اما برای به دست آوردن نتایج بهتر، باید مطمئن شوید که یک فایل را پیدا کنید پزشک دارای مجوز آندوسکوپی. اگر به دنبال انجام آندوسکوپی و بهبود سیستم گوارش خود هستید، چند دقیقه در اینجا بمانید. با برخی از مزایا و خطرات میکروسکوپی آشنا خواهید شد.

مزایای آندوسکوپی

آندوسکوپی یکی از بهترین روش‌هایی است که به پزشک کمک می‌کند تا مشکل دستگاه گوارش شما را شناسایی کند. این به آنها اجازه می دهد تا داروهای مناسب را بدون هیچ جراحی روی معده شما ارائه دهند.

با این حال، در اینجا برخی از مزایای آندوسکوپی آورده شده است:

  1. هیچ دردی ایجاد نمی کند

اکثر مردم برخی از روش های GI را به دلیل ترس مرتبط با آنها انجام می دهند. به عنوان مثال، انجام عمل جراحی روی معده شامل بریدن برخی از بافت های داخلی بدن شما است. این می تواند باعث درد زیادی شود.

از طرف دیگر، روش آندوسکوپی دردناک نیست. پزشک از یک لوله انعطاف پذیر برای معاینه معده استفاده می کند. علاوه بر این، آندوسکوپی نیازی به جراحی ندارد. این به پزشک اجازه می دهد بدون ایجاد درد در بدن شما داروها را ارائه دهد.

  1. زمان کمتری می برد

یکی دیگر از مزایای آندوسکوپی این است که چند دقیقه طول می کشد، بنابراین دیگر نگران گذراندن ساعت ها در مطب پزشک خود نخواهید بود. شما فقط حدود ۳۰ دقیقه را در مطب دکتر خود سپری خواهید کرد.

سایر اسکن های GI می توانند زمان زیادی را از شما بگیرند. به عنوان مثال، اگر تصمیم به جراحی داشته باشید، به چندین ساعت زمان نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد چند روز دیگر را در بیمارستان بگذرانید تا زخم‌های شما بهبود یابد.

  1. به تشخیص کمک می کند

اگر به دنبال یک چک آپ GI پایین تر هستید، بهترین معامله ممکن است آندوسکوپی باشد. این به این دلیل است که بافت های داخلی شما را در معرض تهدیدات خارجی قرار نمی دهد.

از سوی دیگر، روشی مانند جراحی شامل بریدن بافت‌های داخلی بدن است. این امر بدن شما را در معرض تهدیدهای خارجی قرار می دهد و اگر مراقب نباشید، می توانید به عفونت ها و سایر بیماری ها مبتلا شوید. بنابراین، بهترین راه برای جلوگیری از قرار گرفتن بافت های داخلی در معرض عفونت، انجام آندوسکوپی است.

یکی از بهترین راه ها برای تشخیص برخی عوارض سلامتی وارد دستگاه گوارش شما برای انجام آندوسکوپی شود. از طریق آندوسکوپی، پزشک می تواند سایر عوارض سلامتی مانند زخم، سرطان، سنگ کیسه صفرا، کلانژیت و تومورها را شناسایی کند. از آنجا، پزشک شما می‌تواند بهترین تشخیص را در مورد مشکل سلامت گوارشی ارائه دهد.

خطرات آندوسکوپی

آندوسکوپی یکی از ایمن ترین روش ها برای معاینه دستگاه گوارش است. اما گاهی اوقات ممکن است خطراتی را برای بیمار به همراه داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

  1. خون ریزی

معمولاً در اکثر روش های آندوسکوپی خونریزی وجود ندارد. با این حال، گاهی اوقات، پزشک شما ممکن است تصمیم به انجام بیوپسی بگیرد.

بیوپسی یک معاینه پزشکی است که در آن پزشک بافتی را از دستگاه گوارش برای آزمایش های بیشتر برش می دهد یا خارج می کند. در چنین حالتی ممکن است کمی خونریزی داشته باشید. با این حال، این نباید زیاد طول بکشد. اما اگر خونریزی طولانی مدت را تجربه کردید، باید برای دریافت داروهای بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

  1. عفونت

اگرچه بسیار نادر است، اما ممکن است پس از انجام آندوسکوپی به برخی عفونت ها مبتلا شوید. این به ویژه زمانی اتفاق می‌افتد که پزشک یک لوله آندوسکوپی را بدون استریل کردن مناسب وارد دستگاه گوارش شما می‌کند. یکی از انواع رایج این عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) است. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که پزشک هنگام معاینه دستگاه گوارش از یک لوله استریل خوب استفاده می کند.

  1. سوراخ

سوراخ شدن خطر دیگری است که ممکن است هنگام انجام آندوسکوپی با آن مواجه شوید. این شامل سوراخ کردن هر قسمت از دستگاه گوارش است و می تواند باعث آسیب به بافت داخلی معده شود.

برخی از علائم سوراخ شدن شامل درد شدید شکم، نفخ، خونریزی مقعدی، لرز، حالت تهوع و استفراغ است. بنابراین، اگر بعد از انجام آندوسکوپی یکی از این علائم را تجربه کردید، ممکن است دچار سوراخ شدن شده باشید. بنابراین، ممکن است بخواهید داروی بیشتری را به پزشک خود سفارش دهید.

چگونه بهترین دکتر آندوسکوپی را پیدا می کنید؟

بسیاری از پزشکان آندوسکوپی هستند. با این حال، همه آنها مطابق با نیازهای سلامتی شما نیستند. اما با اطلاعات صحیح، همیشه می توانید یک پزشک آندوسکوپی خوب پیدا کنید.

برخی از عواملی که هنگام جستجوی پزشک آندوسکوپی باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

  • صلاحیت ها و گواهینامه ها

پزشک آندوسکوپی به عنوان متخصص گوارش شناخته می شود. برای کسب این عنوان، آن فرد باید پس از فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی عمومی به سمت تخصص آندوسکوپی رفته باشد. به همین دلیل است که باید پزشک با این شرایط را پیدا کنید.

علاوه بر این، پس از کسب درآمد مدارک آندوسکوپیاین پزشک باید دستورالعمل های دیگری مانند کسب تجربه کاری و ثبت نام در ارگان های حرفه ای مربوطه را رعایت کند. این امر آنها را قادر می سازد تا گواهینامه ارائه خدمات آندوسکوپی را دریافت کنند. برای اطمینان از اینکه با پزشک مناسب کار می کنید، از صلاحیت ها و گواهینامه های او بخواهید.

مانند هر مشکل سلامتی دیگری، عوارض گوارشی ممکن است در هر زمانی رخ دهد. به همین دلیل است که هنگام انتخاب متخصص گوارش باید مکان را در نظر بگیرید.

پیدا کردن یک متخصص گوارش در نزدیکی شما می تواند به سرعت در صورت بروز مشکل گوارشی داروها را سفارش دهد. علاوه بر این، در برخی موارد، پس از معاینه آندوسکوپی، ممکن است پزشک بخواهد به طور منظم برای معاینه به آنها مراجعه کند. بنابراین، باید به انتخاب یک متخصص گوارش در منطقه خود فکر کنید.

در نهایت، ممکن است بخواهید قبل از کار با هر پزشک آندوسکوپی، هزینه را در نظر بگیرید. در اینجا، هزینه، قیمتی است که متخصصان مختلف گوارش برای خدمات خود می پردازند. به همین دلیل، باید با یک متخصص گوارش همکاری کنید که بتواند بودجه شما را تامین کند. با این حال، مطمئن شوید که کیفیت خدمات را با قیمت های پایین به خطر نیندازید.

دور

یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به شناسایی مشکل سلامت گوارش، آندوسکوپی است. پزشک معده یا دستگاه گوارش شما را با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر مجهز به نور و دوربین معاینه می کند. اگرچه آندوسکوپی فواید زیادی دارد، اما خطراتی نیز دارد که در بالا توضیح داده شد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر