۵ خاصیت شگفت انگیز پیاز


.یاز

تهران (پانا) – درست است که همه سبزیجات برای سلامتی ما مفید هستند، اما برخی از آنها مانند پیاز فواید خاصی دارند. پیاز به طور کلی برای قلب، استخوان ها و روده ها مفید است، اما فواید بسیار دیگری نیز دارد که اکثر مردم از آن بی اطلاع هستند.

به گزارش همشهری آنلاین، اگر به پیاز حساسیت دارید، بهتر است قبل از امتحان موارد زیر با پزشک مشورت کنید. در ادامه می خواهیم فواید مصرف روزانه پیاز را ببینیم.

۱- بارداری را تقویت می کند

در گذشته ناباروری مردان با جراحی و آزمایش های مختلف درمان می شد، اما اکنون می توانیم از آب پیاز استفاده کنیم. استفاده از آنتی اکسیدان ها (که پیاز به مقدار زیاد موجود است) یکی از روش های جدید مورد استفاده برای افزایش باروری است. علاوه بر این، این یک فرآیند طبیعی است.

۲ – به سینوس ها کمک می کند

یک راه عالی برای جلوگیری از خونریزی بینی که برای ما مفید است، استفاده از پیاز است. نصف پیاز را بردارید و زیر بینی خود بگیرید و نفس بکشید. گاز پیاز خونریزی را متوقف می کند.

علاوه بر این، پیاز حاوی ویتامین C و بیوفلاونوئیدها است که مویرگ ها را تقویت کرده و از خونریزی جلوگیری می کند. یکی دیگر از فواید پیاز این است که هنگام آبریزش بینی نیز مفید است. پیاز گرفتگی بینی را برطرف می کند و در نتیجه تنفس را تسهیل می کند.

۳- از افسردگی جلوگیری می کند و اخلاق را تقویت می کند

پیاز حاوی ماده ای به نام فولات است که به آن ویتامین B9 نیز می گویند. این ویتامین با از بین بردن اسید آمینه ای به نام هموسیستئین از افسردگی جلوگیری می کند و خلق و خو را بهبود می بخشد.

این اسید آمینه مضر از تولید هورمون های لذت در بدن جلوگیری می کند. با این حال، پیاز این اسید آمینه را حذف می کند و به مغز اجازه می دهد تا مواد مغذی کافی را دریافت کند.

۴- جویدن پیاز خام از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند

شکی نیست که پیاز می تواند به پیشگیری از بیماری ها در بدن کمک کند، اما این سبزیجات فواید زیادی برای سلامت دهان و دندان نیز دارند. جویدن پیاز خام دندان ها را محکم می کند و باکتری های دهان را از بین می برد.

برای این منظور کافی است ۲ تا ۳ دقیقه پیاز را بجوید این کار به جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز کمک می کند.

۵. از سینه و سینه جلوگیری می کند

پیاز می تواند از سرماخوردگی، آنفولانزا، تب و اسهال جلوگیری کند.