۶ شایع ترین آسیب های تصادف خودرو و نحوه جلوگیری از آنها – وبلاگ Credihealth


سرانه خودروها و تعداد تصادفات نیز هر سال در حال افزایش است. جراحتی که در یک تصادف وارد می شود ویژگی های خاص خود را دارد. این می تواند شکستگی یا سوختگی باشد که منجر به درد شدید، شوک یا خونریزی شود. و عملاً مهم نیست که با چه کلاسی از اتومبیل رانندگی می کنید، زیرا هر مشتری در جاده در معرض خطر است.

به عنوان مثال، شما می خواهید یک فایل را ضبط کنید اجاره ماشین لوکس در شارلوت NC برای سفر جاده ای شما با اجاره ماشین لوکس حداکثر لذت رانندگی را خواهید داشت. با این حال، اگر یک ماشین لوکس اجاره می کنید، هیچ تضمین امنیتی ندارید.

بله، بسیاری بر این باورند که بدنه خودرو و سیستم های ایمنی حتی در شدیدترین تصادفات نیز باید انسان را نجات دهد. متاسفانه اینطور نیست. تصادفات جاده ای اغلب منجر به گیرکردن پاها بین پدال ها، شکستگی دنده ها و آسیب به سر می شود.

رانندگان اغلب دچار چه صدماتی می شوند و آیا می توان از آنها اجتناب کرد؟ به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید چگونه از سلامت خود محافظت کنید…

صدمات سر، از جمله ضربه مغزی و کبودی

آسیب مغزی تروماتیک (TBI) این شایع ترین اتفاقی است که در تصادف رخ می دهد. به دلیل اینرسی در هنگام ترمزگیری ناگهانی، بدن راننده و سرنشینان به حرکت خود به جلو ادامه می دهد. از آنجایی که تکیه گاه سر وجود ندارد، به شدت به جلو حرکت می کند و به شیشه جلو، پشتی صندلی یا فرمان برخورد می کند. چنین آسیبی مخصوصاً برای کسانی که در حین حرکت وسیله نقلیه از کمربند ایمنی بی توجهی می کنند و کمربند ایمنی را نمی بندند خطرناک است.

همچنین ممکن است پس از تصادف به دلیل باز شدن کیسه هوا، ضربه مغزی همراه با کسالت، سردرد و حالت تهوع ایجاد شود. هنگام ضربه زدن به سر، بافت های نرم، استخوان های جمجمه و خود مغز می توانند تحت تاثیر قرار گیرند. این آسیب ها معمولاً شدید هستند و نیاز به درمان جراحی بستری و گاهی احیا دارند.

برای جلوگیری از صدمات شدید سر چه می کنید؟ همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید و سرعت نگیرید.

شکستگی محل های مختلف

بی حرکتی بیش از حد می تواند باعث شکستگی و دررفتگی ستون فقرات گردن شود. اغلب اینها نتایج یک آسیب طولانی است – خم شدن حاد، به دنبال آن کج شدن سر، که به دلیل اینرسی رخ می دهد. چنین شکستگی در برخوردهای مختلف امکان پذیر است حتی اگر سرعت کم باشد. می توانید با نشستن صحیح پشت فرمان و پشت فرمان و فشار بر روی صندلی راننده از این آسیب جلوگیری کنید.

شکستگی ترقوه و دنده در اثر برخورد با فرمان یا کمربند ایمنی ایجاد می شود. و اگرچه کمربند از فرد در برابر آسیب های جدی تر محافظت می کند، اما با ضربات قوی دنده ها یا استخوان ترقوه را فشرده می کند که منجر به شکستگی می شود.

صدمات وارده به بدن از جمله بریدگی و کبودی

هنگام واژگونی یا واژگونی وسیله نقلیه، افراد آسیب های مختلفی را متحمل می شوند، از کبودی گرفته تا شکستگی های متعدد، ضربه های شدید شکمی و بریدگی. چنین صدماتی باعث درد شدیدی می شود که در سراسر بدن ایجاد می شود، اما در صورت شوک، قربانی ممکن است در ابتدا آن را احساس نکند.

درد ناشی از صدمات متعدد می تواند آنقدر شدید باشد که منجر به شوک، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود. بنابراین، پزشکان آمبولانس بیهوشی فعال را هم در مرحله کمک های اولیه و هم در حین انتقال به بیمارستان انجام می دهند.

اگر این آسیب‌ها جزئی هستند، مانند دررفتگی یا شکستگی بسته، ابتدا باید مفصل دررفته را بی‌حرکت کنید تا درد کاهش یابد و از آسیب‌های اضافی جلوگیری شود.

صدمات به صورت و اندام ها، از جمله بریدگی و سوختگی

شیشه شکسته و لبه های تیز فلز پیچ خورده می تواند باعث بریدگی جزئی در صورت شود. آسیب به چشم یا شریان های بزرگ به ویژه خطرناک است، زیرا منجر به خونریزی های تهدید کننده زندگی می شود. همچنین، می تواند به دلیل مایعات مختلف خودرو (ضد یخ، الکترولیت ها) یا با شعله های آتش سوزی سوخت بسوزد. سوختگی‌ها معمولاً شدید نیستند، مگر سوختگی‌هایی که در اثر آتش‌سوزی در محیط داخلی اطراف قربانی ایجاد می‌شوند.

در هر صورت سوختگی باعث درد شدید و شوک اضافی می شود. و اگر ماشین منفجر شود، سوختن می تواند باعث مرگ شود. اگر سعی کنید در سریع ترین زمان ممکن از ماشین خارج شوید، می توانید از سوختگی و آسیب های مرتبط با آن جلوگیری کنید.

ضربه به شکم و خونریزی داخلی

ترومای حاد شکمی تهدیدکننده‌ترین ضربه به شکم است، زیرا اغلب در اثر برخورد با فرمان یا داشبورد، کبد یا طحال را پاره می‌کند. چنین آسیبی باعث خونریزی داخلی می شود که بدون جراحی اورژانسی و تزریق خون در مدت کوتاهی منجر به مرگ می شود.

درگیری کلیه با پارگی شریان کلیوی، جدا شدن کلیه و آسیب روده نیز امکان پذیر است. خونریزی همراه با آنها از شدت کمتری برخوردار نیست و حتی در صورت عدم آسیب خارجی تهدید به مرگ می کند.

شکستگی اندام، خونریزی و زخم های باز

شکستگی اندام تحتانی شایع ترین در تصادفات است. این شکستگی ها اغلب با هم ترکیب می شوند – می توانند باز و بسته شوند با پارگی عروق بزرگ و خونریزی شدید. اگر خونریزی رخ داد، باید بلافاصله با گذاشتن تورنیکت آن را متوقف کرد. در عین حال، استخوان ها باید ترمیم شوند تا آسیب بیشتری وارد نشود.

اگر شریان فمورال تحت تأثیر قرار گیرد، خونریزی آنقدر شدید است که می تواند در عرض چند دقیقه منجر به مرگ شود. این قربانیان برای نجات جان و حفظ توانایی راه رفتن نیاز به کمک فوری پزشکان و جراحان دارند.

خوب، صدمات ناشی از تصادفات رانندگی می تواند جدی و حتی کشنده باشد. بنابراین، تمام اقدامات ممکن را برای جلوگیری از آن انجام دهید – کمربند ایمنی خود را ببندید، قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید و از سرعت مجاز تجاوز نکنید. و در صورت بروز حادثه کمک های اولیه را انجام دهید و در صورت امکان بلافاصله با آمبولانس تماس بگیرید.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و اظهارات در این نشریات صرفاً مربوط به نویسندگان و مشارکت کنندگان است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. برای انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه های درمان از مراکز مختلف و به روز رسانی های پزشکی به موقع کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر