۷ حقیقت شگفت انگیز درباره سنگ کلیه – وبلاگ Credihealth


در این مقالهو دکتر سومانتا میشرا یکی از بهترین اورولوژیست هایی که ارائه می دهند درمان سنگ کلیه در Bhubaneswar او در مورد “هفت حقیقت شگفت انگیز درباره سنگ کلیه” صحبت می کند.

دکتر سومانتا میشرا در انواع اورولوژی، پروستات، بیماری سنگ، جراحی های آندوسکوپی کلیه، انکولوژی اورولوژی، اورولوژی، اورولوژی کودکان و سلامت جنسی مردان تخصص دارد. او علاقه خاصی به پیوند کلیه دارد.

برخی بر این باورند که سنگ کلیه به اندازه زایمان دردناک است و این درست است، اما آیا می دانید سنگ کلیه چیست و چگونه از آن دوری کنیم؟ در این بخش به بررسی حقایق عجیب، غافلگیرکننده و حتی “وحشتناک” در مورد آنها خواهیم پرداخت.

  1. انواع مختلفی از سنگ ها وجود دارد

کلسیم، سیستئین و اسید اوریک چهار شکل اصلی سنگ کلیه هستند. نوع کلسیمی رایج ترین است و حدود ۸۰ درصد از سنگ ها را تشکیل می دهد.

هنگامی که فردی به طور مکرر دچار عفونت های مجاری ادراری می شود، ممکن است سنگ های استروویت ایجاد شود. وقتی ادرار به شدت اسیدی می شود، سنگ های اسید اوریکی ایجاد می شود. سنگ‌های سیستین، غیرمعمول‌ترین سنگ‌های کلیه، به دلیل یک بیماری ژنتیکی ایجاد می‌شوند.

دکتر سومانتا میشرا ا اورولوژیست های پیشرو از Bhubneswar که سنگ های کلسیمی و سیستئینی به خصوص برای درمان دشوار است. سنگ‌های استروویت نرم‌تر و بزرگ‌تر از سایر سنگ‌های کلیه هستند و می‌توانند کل ناحیه‌ای که ادرار در کلیه‌ها جمع می‌شود را ببلعند. آنها را “Staghorn stones” می نامند زیرا وقتی از زوایای خاصی به آنها نگاه می شود می توانند شبیه شاخ گاو نر باشند. “

تشخیص سنگ های اسید اوریک، به ویژه اگر تجهیزات مناسبی نداشته باشید، می تواند دشوار باشد. وی گفت: علیرغم اینکه سنگ های کلسیمی و اسید اوریکی اغلب از نظر ظاهری یکسان هستند، سنگ های اسید اوریکی در اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند. اغلب برای تشخیص از توموگرافی کامپیوتری استفاده می شود.

  1. سنگ کلیه در طیف وسیعی از رنگ ها موجود است

اگرچه سنگ کلیه می تواند در رنگ های مختلف ظاهر شود، اکثر سنگ های کلیه ظاهری زرد رنگ دارند و برخی دارای قسمت های داخلی تیره تر هستند. سطح سنگ کلیه بسته به ترکیب آنها می تواند صاف یا ناصاف باشد.

  1. سنگ کلیه می تواند اشکال و اندازه های مختلفی داشته باشد

ممکن است شنیده باشید که دفع سنگ کلیه می تواند به اندازه زایمان دردناک باشد، و در حالی که این ممکن است در برخی موارد درست باشد، میزان ناراحتی با شکل و اندازه سنگ متفاوت است.

اندازه سنگ کلیه می تواند از اندازه یک نخود تا اندازه یک توپ گلف متغیر باشد، اما این بسیار نادر است. بر اساس رکوردهای جهانی گینس، بزرگترین سنگ کلیه که تا به حال ثبت شده است در عریض ترین نقطه خود کمی بیش از ۵ اینچ عرض دارد.

دکتر سومانتا میشرا، متخصص اورولوژیست برجسته از بوبانشوار، می‌گوید: اگرچه تعداد بسیار کمی از سنگ‌ها می‌توانند بدون ایجاد ناراحتی در بدن شما حرکت کنند، اما هرچه سنگ‌ها بزرگ‌تر باشند، درد بیشتری ایجاد می‌کنند.

  1. در حالی که برخی از وعده های غذایی ممکن است سنگ ایجاد کنند، کلسیم یکی از آنها نیست

از قضا، با وجود این واقعیت که سنگ های کلیه اغلب از کلسیم تشکیل شده اند، به دلیل رژیم غذایی با کلسیم بالا ایجاد نمی شوند.

کلسیم معمولاً بر رشد سنگ تأثیر نمی گذارد مگر اینکه کلسیم بیشتری از آنچه برای بزرگسالان سالم توصیه می شود مصرف کنید.

اکثر افراد مبتلا به سنگ کلیه باید مقدار توصیه شده روزانه کلسیم را مصرف کنند

  1. آب می تواند به دفع سنگ ها کمک کند

دکتر سومانتا میشرا، متخصص ارولوژیست ارشد، مستقر در بوبانشوار، می گوید که نمک می تواند باعث ایجاد سنگ شود، اما نوشیدن آب فراوان می تواند به پیشگیری از آن کمک کند.

تصور می شود که ننوشیدن آب کافی عاملی در ایجاد ۵۰ درصد از سنگ های کلیه است. ما از بیماران می خواهیم که آب کافی بنوشند تا روزانه ۲.۵ لیتر (حدود ۱۰.۵ فنجان) ادرار تولید کنند یا سعی کنند ادرار خود را شفاف تا زرد کم رنگ نگه دارند.

  1. سنگ کلیه در تابستان و در آب و هوای گرمتر نسبت به فصول دیگر شایع تر است

دلیل خوبی که چرا تابستان به «فصل سنگ کلیه» معروف است، افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه است.

به دلیل گرما “کم آبی در گرم ترین مکان ها شایع تر است، که منجر به سنگ کلیه بیشتر می شود.” “کمربند سنگی” اصطلاحی است که برای توصیف فراوانی سنگ کلیه به دلیل آب و هوای گرم استفاده می شود. مقدار زیادی آب بنوشید، به خصوص اگر هوا گرم است! “

اگر به طور معمول هنگام ورزش، مانند انجام یوگای داغ، زیاد عرق می کنید، مطمئن شوید که مایعات کافی نیز مصرف می کنید.

  1. سنگ کلیه بیش از یک نفر از هر ده نفر را در مقطعی از زندگی تحت تاثیر قرار می دهد

متأسفانه سنگ کلیه بسیار شایع است. تقریباً ۱۲ درصد از کشور ما در طول عمر خود دچار سنگ کلیه خواهند شد و شیوع آن در حال افزایش است.

دکتر سومانتا میشرا یکی از بهترین متخصصان سنگ کلیه در بوبانشوار خاطرنشان می کند که در مقایسه با مردان، زنان کمتر دچار سنگ کلیه می شوند.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و اظهارات در این نشریات صرفاً مربوط به نویسندگان و مشارکت کنندگان است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. برای انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه درمان از مراکز مختلف و بروز رسانی به موقع پزشکی کمک بگیرید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر