۸ علت درد لگن – بلاگ Credihealth


بزرگترین مفصل گوی و کاسه بدن، مفصل ران است. اگر این مفصل در حالت کارکرد تاپ باشد، امکان حرکت صاف پا در جهات مختلف را فراهم می کند.

برای تعریف درد لگن، باید نحوه عملکرد مفصل ران را بدانیم. مفصل ران با تاندون ها (عضلاتی که آن را روی استخوان ها محکم می کنند) در جای خود باقی می ماند. همراه با گوشت سیخ دار، تاندون ها یک غلاف در اطراف مفصل ران برای حمایت از حرکت آزاد تشکیل می دهند.

در داخل این پوشش غلاف مانند، مایعی مفصل و غضروف را روان نگه می دارد. غضروف (بافت سفت و انعطاف پذیر – بسیار نرم تر از استخوان ها) از ساییدگی استخوان ها به یکدیگر جلوگیری می کند و ضربه ناشی از حرکت را کاهش می دهد.

بنابراین، درد لگن، هر ناراحتی ناشی از اصطکاک در مفصل ران است. ناراحتی ناشی از داخل لگن یا کشاله ران از مفصل ران ناشی می شود. هر گونه ناراحتی از تاندون‌ها، رباط‌ها، ماهیچه‌ها و سایر بافت‌های نرم خود را به صورت درد در قسمت بالای ران، بیرونی باسن، یا به طور کلی در قسمت بیرونی باسن نشان می‌دهد.

علل درد لگن چیست؟

بسیاری از افرادی که از درد لگن رنج می برند به این دلیل شروع کردند که در حین ورزش بیش از حد به خود فشار می آوردند. گذشته از شرایط پزشکی خاص که باعث درد لگن می شود، مشکلات لگن با درد در زانو مشهود است. این نوع درد شایع است و درد تابشی یا ارجاعی نامیده می شود.

به این هشت دلیل درد لگن توجه کنید:

 1. آرتروز

انواع مختلف آرتریت ممکن است منجر به درد ناشی از مفصل ران شود. هنگامی که بافت انعطاف پذیر مفصل ران – غضروف – به مرور زمان (به دلیل سن یا آسیب) از بین می رود، وضعیتی به نام استئوآرتریت رخ می دهد. حفره بین استخوان‌های مفصل کاهش می‌یابد و استخوان روی استخوان مالش می‌دهد باعث درد می‌شود. آرتریت التهابی نیز منجر به درد لگن می شود. در حالی که استئوآرتریت با حرکت بدتر می شود، آرتریت التهابی برای تسکین درد میل به حرکت دارد.

 1. بورسیت

در داخل بدن کیسه های ریز پر از مایع وجود دارد که بافتی ژله مانند دارد. این کیسه‌های پر از مایع بورس نامیده می‌شوند و زمانی که ملتهب می‌شوند وضعیتی به نام بورسیت ایجاد می‌کنند. درد ناشی از بورسیت در قسمت خارجی ران، باسن و لگن ظاهر می شود.

 1. شکستگی لگن

در افراد مسن، پوکی استخوان ممکن است منجر به شکستن استخوان بالای ران شود. این شکستگی یک شکستگی لگن است. برای افراد جوان تر، معمولاً، یک فعالیت انرژی بالا باعث شکستگی لگن می شود. شکستگی لگن ممکن است باعث درد ناگهانی در لگن شود.

 1. پارگی لابرال هیپ

هنگامی که غضروف اطراف مفصل کاسه ران پاره می شود، به آن پارگی لابرال می گویند. درد لگن ناشی از پارگی لابرال ناشی از نشستن، ایستادن یا راه رفتن طولانی مدت، احساس کلیک در مفصل ران و اگر دامنه حرکتی مفصل محدود باشد.

 1. اعصاب خرد شده

نوعی درد عصب فشرده از وضعیتی به نام سیاتیک ناشی می شود. این نوع درد عصبی از عصب سیاتیک پایین می‌رود و از قسمت پایین کمر به باسن و باسن منشعب می‌شود و سپس هر پا را پایین می‌آورد. درد می تواند به شدت بر مفصل ران تأثیر بگذارد.

 1. سرطان

سرطان استخوان، اگرچه نادر است، اما می تواند علت درد لگن باشد. معمولاً سرطان استخوان ناحیه لگن و استخوان های بلند بازوها و پاها را درگیر می کند. نتایج حاصل از نواحی آسیب دیده یک فرد مبتلا به سرطان استخوان ممکن است باعث درد لگن شود.

 1. کشیدگی عضلات

ورزشکاران و سایر افرادی که فشار مداوم بر عضلات وارد می کنند ممکن است درد لگن را تجربه کنند. استفاده بیش از حد منجر به التهاب می شود و این به نوبه خود باعث می شود بدن درد مرتبط را تجربه کند.

 1. تاندونیت

تاندون ممکن است ملتهب شود. باعث ایجاد درد التهابی در ناحیه آسیب دیده می شود.

علائم درد لگن چیست؟

علل ذکر شده در بالا علائم مرتبط خود را در مورد درد لگن به همراه دارند. به طور کلی، این علائم وجود درد لگن هستند:

 • لنگیدن (راه رفتن غیر طبیعی)
 • دامنه حرکت محدود در باسن (نمی توان آنها را در جهات خاص حرکت داد)
 • درد کشاله ران (درد در ناحیه لگن)
 • تورم در لگن (اندازه غیر معمول)
 • حساسیت در ناحیه لگن (در صورت لمس درد می کند)
 • درد مفاصل (درد در مفصل گوی و کاسه مفصل ران)
 • افزایش مشکل در خوابیدن روی لگن (حتی بدون تمرینات شدید، درد وجود دارد)

از لیست بالا، علائم می توانند به قدری خفیف باشند که عملاً غیرقابل تشخیص باشند، یا می توانند آنقدر شدید باشند که نیاز به جراحی و سایر مراقبت های پزشکی باشد.

تحقیقات زیادی برای این موضوع وجود دارد علل و درمان درد لگن، بنابراین راه حل ها و درمان هایی برای سطح ناراحتی تجربه شده وجود دارد. طبق آکادمی مشترک، محل درد لگن می تواند به تعیین بهترین روش های تسکین در دسترس کمک کند. به عنوان مثال، اگر بعد از دویدن دچار درد لگن می شوید، ورزش هایی برای بهبود انعطاف پذیری ممکن است به شما کمک کند.

با این حال، استراحت، ورزش های غیر شدید، دارویی که با التهاب و کمپرس سرد مقابله می کند، می تواند کمک کند. سایر روش های تسکین شامل تعمیرات جراحی مانند پینینگ، صفحات و پیچ می باشد. تعویض کامل مفصل ران ممکن است یک گزینه ممکن برای درد شدید لگن باشد.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه های درمان از مراکز مختلف و به روز رسانی های پزشکی به موقع کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر