#CrediTalk: دکتر تجیندر کاتاریا در مورد انکولوژی پرتوشناسی


دکتر تجیندر کاتاریا ریاست بخش انکولوژی رادیویی در Medanta The Medicity را بر عهده دارد. او از سال ۲۰۰۹ خدمات خود را در مدانتا ارائه کرده است. تیم انکولوژیست او در مدانتا بیش از ۱۵۰۰۰ بیمار را در ۱۰ سال گذشته درمان کرده اند. Credihealth با او در مورد رادیوتراپی انکولوژی و اینکه چگونه تفاوت ایجاد کرده است گفتگو کرد. در زیر به سوالاتی که توسط دکتر تجیندر کاتاریا پاسخ داده شده است اشاره شده است:

سوالات متداول در مورد انکولوژی پرتوشناسی

سوال ۱: تشعشع انکولوژی چیست؟ اگر بیمار این روش درمانی را انتخاب کند، چه چیزی باید بداند؟

پاسخ: پرتودرمانی انکولوژی یا رادیوتراپی بخش درمانی اشعه ایکس است. بخش رادیولوژی به دو بخش تقسیم می شود: یکی برای تشخیص که رادیولوژی نامیده می شود و دیگری برای درمان که به رادیوتراپی معروف است. رادیوتراپی به بیماران سرطانی داده می شود و به همین دلیل این روش درمانی رادیوتراپی انکولوژی می نامند.

با کمک این درمان می توانیم هر نوع سرطانی را که در هر جایی از بدن قرار دارد درمان کنیم. بیمارانی که برای درمان چنین شرایطی مراجعه می کنند باید بدانند که این یک درمان بسیار خاص است. این نوع درمان به شیوه ای بسیار متمرکز برای کنترل گسترش آن به مناطق مجاور ارائه می شود.

بیماران سرطانی نباید از این نوع روش درمانی مدرن هراس داشته باشند. بطور کلی، ۶۰ درصد سرطان ها بیماران در دوره ای از درمان خود به پرتودرمانی نیاز خواهند داشت. ۸۵ درصد بیماران سرطانی که اشعه دریافت می کنند، درمان خواهند شد. بنابراین، این یک بخش بسیار ضروری از درمان سرطان است.

همچنین بخوانید: #MedantaSpecial: پرتودرمانی به عنوان یک درمان سرطان

سوال ۲: آیا همه سرطان ها با استفاده از پرتو انکولوژی قابل درمان هستند؟ چه کسی کاندید مناسبی برای انجام این درمان است؟

پاسخ: پرتودرمانی را می توان برای همه انواع بیماران سرطانی انجام داد. بنابراین این بستگی به مرحله ای دارد که در آن بیمار سرطان تشخیص داده می شود. گاهی اوقات، پرتو درمانی تنها درمانی است که آنها به خصوص برای سرطان سر و گردن نیاز دارند یا ممکن است پس از شیمی درمانی یا جراحی انجام شود. ممکن است پروتکل‌های مختلفی وجود داشته باشد که اکنون با سبک‌های مدرن درمان استاندارد شده است ۳۰-۴۰ سال گذشته.

همه بیمارانی که به این درمان نیاز دارند، کاندیدای خوبی هستند. بر خلاف ۳۰ سال پیش، می توان گفت که امروزه با کمک تکنولوژی روز می توان تمام مراحل سرطان را درمان کرد. به خصوص برای درمان مرحله یک و دو، درمان با پرتو درمانی تا ۸۰-۸۵٪ است. به همین ترتیب در مرحله سوم ۶۰ درصد بیماران می توانند از پرتو درمانی بهره مند شوند و در مرحله چهارم حدود ۲۵ درصد بیماران با کمک پرتو درمانی قابل درمان هستند. پرتو درمانی.

سوال ۳: پرتوهای مورد استفاده در این درمان چه عوارضی دارند؟

به طور کلی، شما می توانید عوارض جانبی را در نزدیکی قسمت آسیب دیده بدن مشاهده کنید. انواع مختلفی از عوارض جانبی وجود دارد، اما موقتی هستند. برخی از بیماران ممکن است در صحبت کردن یا خوردن دچار مشکل شوند. اینها دائمی نیستند. تابش یک عامل خاص است که فقط تومور را هدف قرار می دهد.

بدن دارای ظرفیت درمانی عالی است. سلول های بدن در چهار تا شش هفته پس از تابش شروع به بهبود می کنند. ما به عنوان یک پزشک تمام تلاش خود را می کنیم تا سلول های طبیعی بدن تحت تأثیر تابش قرار نگیرند. برخی از عوارض حاد نیز وجود خواهد داشت اما پس از مدتی بهبود می یابند.

برخی از عوارض جانبی خاص عبارتند از: مشکل در بلع، کاهش صدا، مشکلات پوستی، ریزش مو، یا شمارش خون ممکن است کاهش یابد.

سوال ۴: اکثر موارد سرطان به دلیل تاخیر در تشخیص، نیاز به مدیریت “در نقطه” دارند. چگونه این موقعیت ها را مدیریت می کنید؟ پروتکلی که برای بهترین نتایج دنبال می کنید چیست؟

تمامی عوامل بیمار از جمله وضعیت سلامت بیمار، مرحله بیماری، فاصله از بیمارستان، زمان تشخیص و پرخاشگری بیماری در پیشوند ذکر شده است. بنابراین، چگونه می توانیم نتیجه را تغییر دهیم تا در مدت زمانی که فرد منتظر تشخیص است، رشد نکند؟

Medanta – The Medicity تسهیلاتی است که تحقیقات را به تاخیر نمی اندازد. آنها مطمئن می شوند که گزارش ها در همان روز در دسترس هستند. اگر فوری باشد، پس از یک تا دو ساعت گزارش ها در دسترس است و درمان را بر اساس آن شروع می کنیم.

سوال ۵: درمان پرتودرمانی انکولوژی چگونه بر سلامت و سبک زندگی بیمار تأثیر می گذارد؟ قبل، حین و بعد از درمان چه اقدامات احتیاطی را باید رعایت کرد؟

پاسخ: تاثیر رادیوتراپی انکولوژی ممکن است منجر به کاهش وزن، تاول در دهان، عفونت ادرار، احساس سوزش روی پوست و موارد دیگر شود. تغییرات در طول درمان به صورت هفته ای طبقه بندی می شوند. این تغییرات ممکن است حدود ۷ هفته بیمار را آزار دهد و سپس علائم شروع به برطرف شدن کنند. این به این دلیل است که بافت های طبیعی پس از ۶ هفته شروع به بهبود می کنند.

جدای از آن، ممکن است بیمار در شنیدن و غذا خوردن مشکل داشته باشد. دندان های بیمار نیز ممکن است شروع به آسیب دیدن کنند. بنابراین تیمی از بهترین پزشکان از تخصص های مختلف در درمان همه بیماران سرطانی نقش دارند.

تغییرات زیادی در سبک زندگی بیمار ایجاد خواهد شد. آنها باید کار خود را برای آن دوره رها کنند. همچنین پزشکان باید با خانواده ها مشورت کنند که چگونه از بیمار مراقبت کنند و چگونه می توانند روحیه بیمار را تقویت کنند. ما سعی می کنیم سفر درمانی را از نظر دارو و حمایت اخلاقی آرامش بخش تر و بیشتر کنیم.

خانواده باید بهداشت را رعایت کنند. اطمینان حاصل کنید که بیمار روزانه حمام می کند. بیمار می تواند اصلاح کند اما باید از استفاده از ژل ها و عطرهای پس از اصلاح خودداری کند زیرا حاوی مواد شیمیایی هستند. آنها باید از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنند که توسط رژیم غذایی آنها توصیه شده است.

پس از درمان، پزشکان دستورالعمل هایی را در مورد مراقبت در منزل به آنها می دهند. در این بیمارستان شماره تلفن ۲۴×۷ برای بیماران داریم. ما طیفی از مراقبت های مداوم را به بیماران خود ارائه می دهیم.

تمام مقاله‌های سری #CrediTalk را اینجا ببینید.

درباره دکتر

دکتر.  تجیندر کاتاریادکتر تجیندر کاتاریا، رئیس بخش رادیوتراپی انکولوژی و موسسه سرطان در Medanta -The Medicity، Gurgaon. او بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه کاری خود دارد.

او اولین شتاب دهنده خطی Infinity هند را با VMAT (درمان قوس مدوله شده حجمی)، اولین واحد براکی تراپی یکپارچه شمال هند معرفی کرد و همچنین آخرین به روز رسانی در درمان پرتوهای استریوتاکتیک را به بیمارستان مدانتا معرفی کرده است.

برای قرار ملاقات اولویت دار یا اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید ۸۰۱۰۹۹۴۹۹۴ ۹۱+ یا یک قرار ملاقات با دکتر رزرو کنید. Tejinder Kataria اینجاست

[button color=”transparent_credi” size=”medium” class = “custom_button” link=”https://www.credihealth.com/doctor/tejinder-kataria-radiation-oncologist/overview?utm_source=blog_article&utm_medium=bottom_button&utm_campaign=book_appointment” icon=”” target=”true”]قرار رزرو [/button]

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر