21
مهر

WHO از هنریتا لاکس ، زنی با علم سلول شناسی تقدیر می کندژنو (AP) – رئیس سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه از هنریتا لاکس ، زن آمریکایی که سلول های سرطانی اش در دهه 1950 بدون توجه گرفته شد و با سهم اساسی در دستاوردهای مهم علمی ، از جمله تحقیقات کروناویروس ، قدردانی کرد ، قدردانی کرد.

به رسمیت شناخته شدن تدروس آدهانوم غبریسوس ، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی بیش از یک دهه پس از انتشار کتاب “زندگی جاودانه هنریتا لاک” ، کتاب ربکا اسکلوت در زمینه تبعیض در مراقبت های پرستاری. مشکلات سلامتی سیاه پوستان آمریکایی ، بازسازی های نجات بخش لاک نبرد حقوقی سلول و خانواده آنها بر سر استفاده غیر مجاز آنها.

تدروس در مراسم ویژه ای در مقر WHO در ژنو قبل از اهدای جایزه مدیر هنریتا لاکس به پسرش لارنس لاکس ، مرد 87 ساله ، پس از مشاهده بسیاری از فرزندان دیگر گفت: “آنچه برای هنریتا اتفاق افتاد اشتباه بود.”

لاکس در 4 اکتبر 1951 در 31 سالگی در اثر سرطان دهانه رحم درگذشت. سلولهای HeLa بی وقفه بازسازی شده اند ، سلولهای HeLa سنگ بنای پزشکی مدرن از جمله توسعه واکسن فلج اطفال ، نقشه ها و حتی واکسن COVID-19 شده اند.

تدروس خاطرنشان کرد که لاکس در دورانی زندگی می کرد که تبعیض نژادی در ایالات متحده قانونی بود و همچنان در حال گسترش است ، اگرچه دیگر در اکثر کشورها قانونی نیست.

هنریتا لاکس مورد سوء استفاده قرار گرفت. او یکی از زنانی با رنگ های مختلف بود که علم بدن از آنها استفاده کرده بود. “” او برای درمان به سیستم سلامت اعتماد کرد. اما این سیستم چیزهایی را از او گرفت که او نمی دانست یا قبول نداشت. . “

تدروس افزود: “فن آوری های پزشکی که با این نادرستی ایجاد شده اند برای جلوگیری از نادرستی ها استفاده می شود زیرا به طور عادلانه در سراسر جهان توزیع نشده اند.”

خط سلولی HeLa – نامی که از دو حرف اول نام و نام خانوادگی هنریتا لاکس گرفته شده است – یک شاهکار علمی است. تدروس گفت که این سلول ها برای توسعه واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ضروری هستند ، که می تواند سرطانی را که باعث مرگ آن شده است ریشه کن کند.

سال گذشته ، WHO گفت ، کمتر از 25 of از کشورهای کم درآمد جهان و کمتر از 30 of از کشورهای با درآمد متوسط ​​واکسن HPV را از طریق یک برنامه بهداشتی دریافت کردند ، در حالی که 85 of از درآمد ملی است.