22
مهر

ارمنستان در دادگاه سازمان ملل آذربایجان را متهم به نفرت قومی کرده استهاگ ، هلند (AP)-شهروندان ارمنی ، آذربایجان ، همسایه ارمنستان را متهم به ترویج سیستم نژادپرستی می کنند ، زیرا دو کشور در جنگ شش هفته پیش در دادگاه حاضر شدند.

یگیشه کیراکوسیان ، نماینده ارمنستان این اتهام را در دادگاه بین المللی دادگستری مطرح کرد و درخواست ارمنستان از قاضی مبنی بر اعمال اقدامات موقت برای جلوگیری از نقض کنوانسیون بین المللی آذربایجان برای لغو تبعیض نژادی را اعلام کرد.

این پرونده ناشی از نزاع دیرینه ای است که سال گذشته بر سر منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره باغ به جنگ کشیده شد و بیش از 6،600 نفر را کشت. این منطقه در جمهوری آذربایجان است اما از زمان پایان جنگ جدایی طلبانه در 1994 تحت کنترل نیروهای قومی مورد حمایت ارمنستان بوده است.

کیراکوسیان گفت که ارمنستان از دادگاه درخواست نکرده است تا علت اصلی جنگ را مشخص کند ، اما “قصد دارد از چرخه خشونت و نفرت علیه قبیله ارمنی جلوگیری و درمان کند.”

قرار است وکلای نماینده آذربایجان پنجشنبه آینده در دادگاه حاضر شوند. آذربایجان همچنین پرونده مشابهی را به اتهام تبعیض ارمنستان علیه شهروندان خود تشکیل داده است و همچنین از دادگاه بین المللی خواسته است تا اقدامات موقت را اعمال کند. جلسه رسیدگی به پرونده آذربایجان دوشنبه آینده آغاز می شود. تصمیم در مورد این دو برنامه هفته آینده به احتمال زیاد صادر می شود.

پرونده دو کشور برای نقض کنوانسیون بین المللی رفع همه انواع تبعیض نژادی ممکن است سالها طول بکشد تا پرونده آن در دادگاهی در لاهه نهایی شود.

این درگیری سال گذشته هنگامی پایان یافت که نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان ، توافق آتش بس با روسیه را امضا کرد ، که به آذربایجان اجازه می داد بخشی از قره باغ و همچنین سرزمین های ارمنی را کنترل کند.

ارمنستان می گوید بیش از 3700 ارمنی و قره باغ در درگیری ها کشته شده اند. آذربایجان می گوید که 2900 نفر را کشت.

کیراکوسیان به دادگاه گفت که علی رغم توافق سال گذشته با درگیری به پایان رسید ، “آذربایجان به حمایت و ترویج نفرت نژادی علیه ارامنه ادامه می دهد.”

وی گفت که جمهوری آذربایجان “تعداد زیادی از نیروهای مسلح ارمنی و غیرنظامیان ارمنی تبار را دستگیر ، شکنجه و بازداشت کرده است” و “تخریب میراث فرهنگی و مذهبی ارمنی یا تخریب شخصیت آن ها ادامه دارد. ارامنه و کنترل اقتصادی منطقه”.