22
مهر

هیئت طالبان برای مذاکرات درجه یک وارد ترکیه می شود


آنکارا ، ترکیه (AP) – وزارت خارجه روز پنجشنبه اعلام کرد که یک هیئت عالی رتبه از رهبر جدید طالبان افغانستان برای گفتگو با مقامات ترکیه وارد ترکیه شده است.

این دیدار در آنکارا ، پایتخت ، نخستین ملاقات طالبان و مقامات ارشد دولت ترکیه از زمان کنترل این گروه بر افغانستان است. سخنگوی طالبان گفت که هیئت بازدید کننده توسط امیرخان متقی ، سرپرست وزارت خارجه رهبری می شود.

این سفر پس از دیدار طالبان با ایالات متحده ، 10 کشور اروپایی و نمایندگان اتحادیه اروپا در دوحه ، پایتخت قطر ، این هفته صورت می گیرد.

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه در نشستی مجازی بین 20 گروه قدرتمند اقتصادی گفت که جامعه بین المللی باید کانال گفتگو با طالبان را برای “هدایت صبر و تدریجی آنها” و تشکیل دولت فراگیر ادامه دهد.

اردوغان گفت ترکیه که بیش از 3.6 میلیون سوری دارد ، مهاجران از افغانستان را تحمل نمی کند و هشدار داد که کشورهای اروپایی نیز مورد حمله مهاجران جدید قرار خواهند گرفت.

طالبان گفتند که آنها نیازمند به رسمیت شناختن بین المللی هستند. آنها هشدار دادند که ضعف دولت بر امنیت تأثیر می گذارد و منجر به خروج بیشتر از کشور می شود.

دولت کنونی افغانستان ، که طالبان می گوید فقط موقتی است ، فقط دارای شخصیت های طالبان است ، از جمله لیست سیاه سازمان ملل متحد.