20
مهر

7 راه برای حفظ تعادل pH واژن طبیعی


صادق باشیم: ممکن است به سلامت واژن خود اهمیت زیادی ندهید مگر اینکه دردناک ، خارش دار ، بد بو یا ناراحت کننده باشد. اما وقتی همه چیز خوب پیش نمی رود ، اغلب چیزی ناخوشایند مانند شما وجود دارد هر چیزی تعمیر.

در بیشتر موارد ، سلامت واژن از واژن ناشی می شود – میزان اسیدیته یا قلیائیت. خبر خوب: روشهای خاصی برای حفظ PH واژن وجود دارد که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و غیره جلوگیری کند.

در زیر ، به این می پردازیم که pH واژن سالم چیست ، چه چیزی می تواند آن را ناراحت کند و چگونه می توان آن را در حالت تعادل قرار داد.

چرا تعادل pH واژن مهم است

اصطلاح pH به یک روش اسیدی یا پایه (قلیایی) اشاره دارد و محدوده pH بین 0 تا 14 است. pH زیر 7 اسیدی در نظر گرفته می شود ، اما pH بالای 7 اسیدی است و اساسی است. بنابراین pH واژن سالم چیست؟ در حالی که ممکن است احساس بی طرفی کنید ، اما واقعاً به کمی اسید نیاز دارید.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، داروساز در Five Journeys می گوید: “pH طبیعی واژن 3.8 تا 4.5 است که از رشد باکتری های ناخواسته جلوگیری می کند.” هنگامی که pH بالاتر است و در یک منطقه قلیایی قرار می گیرد ، باکتری های ناخواسته می توانند رشد کرده و گاهی اوقات منجر به واژینوز باکتریایی (BV) شوند – عدم تعادل ناشی از رشد Gardnerella vaginalis، که می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. علاوه بر این ، BV اغلب باعث واژن خاکستری ، زرد یا سفید با بوی کثیف و بد می شود.

خارش واژن

ترشحات باکتریایی واژن (BV) با فقدان ترشحات طبیعی واژن مشخص می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها نی لاکتوباسیلوس تنوع بسیار مهم است ، زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند ، که pH اسیدی واژن را ایجاد می کند. این از رشد باکتری های بیماری زا در واژن جلوگیری می کند. بنابراین ، وقتی این “بچه های خوب” کافی نباشند ، باکتری های بد می توانند پخش شوند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده اتفاق می افتد.)

اگرچه BV نه تنها مضر است ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر عفونت های مقاربتی مانند ویروس پاپیلوم (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا ، درست است؟ ترشح زیاد واژن با مجموعه ای پیچیده از مواد شیمیایی به نام سایتوکاین های التهابی سرویکواژینال همراه است که با افزایش خطر بیماریهای مقاربتی و همچنین زایمان زودرس در صورت بارداری مرتبط است.

آنچه واژن را تغییر می دهد

عوامل مختلفی می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله مواردی که رشد واژن را سرکوب می کنند. لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا برخی از مجرمان واقعی آمده است:

دوش زدن

حدود 1 از 5 زن مرتباً دوش می گیرند ، اگرچه پزشکان نباید این کار را انجام دهند. دوش کردن شامل استفاده از نازل برای شستشوی داخل واژن با محلول آب و سرکه ، سودا یا ید است. در عوض ، واژن خود را تمیز می کند ، بنابراین دیگر لازم نیست. دوش گرفتن نه تنها ضروری است ، بلکه می تواند تعادل باکتری های سالم و مخرب واژن را که برای حفظ محیط اسیدی مورد نیاز است ، تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند شما را بیمار کند.

وقتشه

از آنجا که خون بسیار متمرکز است ، قاعدگی می تواند به طور موقت ترشحات واژن را افزایش دهد. این معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند ، اما هنگامی که جریان خون بیش از حد طولانی می ماند – مثلاً اگر اوج را اغلب تغییر ندهید – pH بالاتر می رود ، که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

رابطه جنسی محافظت نشده

تکثیر مایع منی در واژن ممکن است به نعوظ واژن کمک کند ، زیرا مایع منی حاوی قلیای کمتری است. من تکرار می کنم ، هیچ اشکالی در این مورد وجود ندارد ، اما نکته دیگری است که باید توجه کنید که ممکن است شما را بیشتر به سلامت واژن خود توجه کند. (رابطه جنسی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده

در عمل دکتر. Trubow ، BV مکرر اغلب با سلامت میکروبیوم روده همراه است. این به این دلیل است که میکروب های روده و واژن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و باکتری ها و سایر میکروب های موجود در روده می توانند روی ترکیب میکروبی واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از غذای فرآوری شده گرفته تا استرس زیاد تا استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند بر روده تأثیر مخرب داشته باشد.

آنتی بیوتیک ها

اگر پزشک شما بیماری خاصی را تجویز کرد ، هرگز نباید از آنتی بیوتیک ها اجتناب کنید ، اما مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند ، بلکه باکتری های خوب مورد نیاز برای حفظ PH سالم واژن را نیز از بین می برند.

چگونه می توان PH واژن را متعادل کرد

پروبیوتیک های واژینال

در حالی که بیولوژی شما ممکن است شما را به داشتن واژن نامتعادل سوق دهد ، راه های زیادی برای بازگرداندن قد و جلوگیری از مشکلات ناخوشایند وجود دارد. “واژن یک محیط شگفت انگیز است و به تعدادی از مداخلات پاسخ می دهد.” تروبو در اینجا چند راه برای مقابله با موارد ذکر شده در بالا آمده است:

  • دوش داخل واژینال انجام ندهیدبه در عوض ، قسمت بیرونی واژن را با آب گرم و صابون ملایم و بدون بو بشویید.
  • اغلب قسمت بالایی را تغییر دهید. این دارو هر 4-6 ساعت یا بیشتر بسته به جریان شما به شما داده می شود. همچنین می توانید به جای آن از پد یا لیوان قاعدگی استفاده کنید.
  • در حین مقاربت از کاندوم استفاده کنید. یا شریک خود را قبل از انزال انزال کنید. اگرچه این روش لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، اما از مایع منی قلیایی در واژن جلوگیری می کند و pH را افزایش می دهد. (البته ، این بستگی به ترجیحات شخصی شما دارد ، اما اگر اغلب به این بیماری مبتلا می شوید باید در نظر بگیرید.)
  • صابون مناسب را انتخاب کنید. اگر از لوسیون استفاده می کنید ، از روغنهای معطر / معطر و اسانسهای حاوی گلیسیرین یا گلیسرول که محرک بودن آنها ثابت شده و می توانند میکروبیوتای واژن را تغییر دهند ، که به مرور زمان بر pH واژن تأثیر می گذارد ، خودداری کنید. در عوض ، به دنبال یک دافع آب غیر ساینده یا مبتنی بر سیلیکون باشید. حتی برخی می گویند که PH متعادل است.
  • از مصرف آنتی بیوتیک های غیر ضروری خودداری کنید. کافی است این نوع داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید و چند ساعت بعد یا قبل از مصرف آنتی بیوتیک یا خوردن غذای ترش برای تجویز پروبیوتیک یا خوردن غذای ترش به بدن خود در داشتن باکتری های خوب توجه کنید (بیشتر انواع باکتری های پروبیوتیک مفید را در زیر بخوانید. .).
  • از روده خود با غذای مغذی حمایت کنید. دکترها می گویند: “اگر نمی توانید واژن خود را متعادل کنید ، به روده خود نگاه کنید تا آن را متعادل کند.” تروبو تمرکز بر حذف غذاهای تصفیه شده ، شکر و الکل و افزایش آرامش. » سپس غذاهای مغذی بیشتری مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید.
  • روزانه مکمل پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به حمایت از نوع میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH و اسیدیته سالم مهم است. ویژه ، پرکننده موجود است لاکتوباسیلوس انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد که اینها مفید هستند لاکتوباسیلوس میکروب ها می توانند بیوفیلم BV و مخمر را مختل کرده و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه ادراری تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین ، در حالی که یک واژن نامتعادل می تواند منجر به عوارض جانبی ناخوشایندی شود ، چند تغییر ساده می توانید در شیوه های بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و عادات بدی که برای حفظ آنها ایجاد می کنید ایجاد کنید. منطقه اسیدی و در حالی که بعضی اوقات داروهای ضد سرفه برای درمان موارد مزمن مستقل BV ضروری است ، یک شیوه زندگی سالم به طور کلی فقط به حفظ سطح pH کمک می کند تا بتوانید در وهله اول به طور کامل از BV جلوگیری کنید. بیایید و خطر همه عوارض را کاهش دهید. مرتبط با آن